fb pixel

Log In


Reset Password

Esqueda, Pirates capture Skyline Conference honors

Phoenix senior defender Mario "Junior" Esqueda was named the Skyline Conference player of the year, and three other Pirates landed a spot on the first-team list.

Skyline coaches voted on the selections.

Senior striker Omar Iboa, sophomore striker Alex Vela, goalkeeper Roberto Cook and Esqueda were all first-team picks for Phoenix, which fell to Molalla 1-0 in the Class 4A state title match and finished 14-4-1 overall.

Phoenix's Dennis Flenner and Klamath Union's Bret Crawford shared coach of the year honors.

North Valley's Isaiah McLittle and Hidden Valley's Robin Klimczak were also honored to the first team.

On the girls side, Hidden Valley's Ashley Hart made the first team.

Phoenix's Rosalia Bazan earned a spot on the second team.

Henley's Allie Fahner was the player of the year and Mazama's Angela Durant coach of the year.

All-Skyline Soccer

BOYS

FIRST TEAM

Julio Barajas, Klamath Union, M/F, Sr.; Victor Rios, Klamath Union, D/M, Sr.; Mario Esqueda, Phoenix, CB/Sweeper, Sr.; Omar Iboa, Phoenix, S, Sr.; Alex Vela, Phoenix, S, So.; Roberto Cook, Phoenix, GK, Sr.; Robin Klimczak, Hidden Valley, S, Sr.; Alex Bracamontes, Mazama, D, Sr.; Marco Leon, Mazama, F, Jr; Isaiah McLittle, North Valley, F, Jr.; Sam Johnson, Henley, F, Jr.

PLAYER OF THE YEAR — Mario Esqueda, Phoenix, Sr.

COACHES OF THE YEAR — Dennis Flenner, Phoenix, and Bret Crawford, Klamath Union.

SECOND TEAM

Austin Crawford, Klamath Union, D, Sr.; Nick Wogan, Klamath Union, D, Sr.; Hector Vargas, Klamath Union, GK, Jr.; Hunter Sunitsch, Phoenix, MF, Sr.; Jose Flores, Phoenix, MF, Sr.; Luis Hernandez, Phoenix, MF, So.; Sean Murphy, Hidden Valley, D, Sr.; Alan Rojas, Hidden Valley, MF, Jr.; Cameron Ulrey, Hidden Valley, D, Sr.; Cody Geons, North Valley, D, Sr.; Josh Cowell, North Valley, D, Jr.

HONORABLE MENTION

Thomas Lund, Klamath Union, F, Sr.; Luis Serrato, Klamath Union, MF/F, Jr.; Johnny Esqueda, Phoenix, MF, Sr; Nathan Aguilar, Hidden Valley, D, Sr.; Thomas Fate, Hidden Valley, MF, So.; Trevor Garrard, Mazama, MF, Sr.; Omar Valdez, Mazama, D, So.; Manuel Miramontes, North Valley, F, Sr.; Juan Romero, Henley, MF, Jr.

GIRLS

FIRST TEAM

Allie Fahner, Henley, Sr.; Kylie Durant, Mazama, Jr.; Tiffany Taylor, Mazama, Jr.; Megan Conley, Henley, Sr.; Hannah Reynolds, Mazama, Sr.; Alisha Luna, Klamath Union, Jr.; Jordin Scholer, Henley, Sr.; Jackie Gardner, Klamath Union, Jr.; Ashley Hart, Hidden Valley, Sr.; Brooke Stewart, Henley, Sr.; Kaylee Grigsby, Mazama, Jr.

PLAYER OF THE YEAR — Allie Fahner, Henley.

COACH OF THE YEAR — Angela Durant, Mazama.

SECOND TEAM

Kerissa D'Arpino, North Valley, So.; Kaitlin Crowell, Mazama, So.; Jessica Goddard, Hidden Valley, Sr.; Rachel Clark, Hidden Valley, Jr.; Karena Foust, Hidden Valley, Jr.; Rosalia Bazan, Phoenix, Jr.; Jill Zalunardo, Henley, Sr.; Sadie Swisher, Klamath Union, Sr.; Maria Dominguez, Mazama, Sr.; Jessica Bocchi, Klamath Union, So.; Ashley Brown, Hidden Valley, Sr.; Cedar Wilkening, Hidden Valley, Jr.; Morgan Hansen, Hidden Valley, Jr.

HONORABLE MENTION

Shaylee Totten, Mazama, Jr.; Becca Oosterman, Mazama, Sr.; Kasey Werner, North Valley, So.; Marijke deHoop, Henley, Sr.; Hannah Doughty, Klamath Union, Sr.; Kia McAlister, Phoenix, Jr.