fb pixel

Log In


Reset Password

Monroe, Crofoot take home Chieftain titles

VALLEY OF THE ROGUE STATE PARK — Crater junior Jordan Monroe and Hidden Valley senior Shane Crofoot recorded first-place finishes while the Comet boys and Phoenix girls cross country squads claimed team titles in the 5,000-meter Chieftain Invitational race on Saturday.

Athletes from 19 schools competed.

Crofoot, who won the event last fall in a time of 16 minutes, 31 seconds, finished in 16:40.84 this time. Cascade Christian’s Tim McPherson was second (16:52.72) and Crater’s Devin Rodman third (16:57.67) out of 91 runners.

Phoenix’s Randy Mena placed fourth (17:08.83) and Eagle Point’s Kevin VanDyke fifth (17:11.25).

Crater (23 points) was first as a team, South Medford second (73) and Phoenix third (78).

On the girls side, Monroe completed the course in 19:34.44. Phoenix’s Emma Amundsen was second (20:10.09) and her teammate Danielle Jantzer third (20:30.59) out of 70 runners.

Monroe was eighth in the race last year with a time of 21:06.

Phoenix’s Nevina De Luca came in fourth (20:48.1) and Klamath Union’s Cindy Reed fifth (21:02.29).

The Pirate girls captured the team title (38), the Panthers were second (63) and the Comets third (69).

BOYS

TEAM SCORES: Crater 23, South Medford 73, Phoenix 78, Eagle Point 91, Ashland 108, Klamath Union 209, St. Mary’s 214, Henley 223, Lakeview 280, New Hope Christian 287, Gold Beach 316, Paisley 340, Myrtle Point 372.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 25): 1, Shane Crofoot, HV, 16:40.84; 2, Tim McPherson, CC, 16:52.72; 3, Devin Rodman, Cra, 16:57.67; 4, Randy Mena, Pho, 17:08.83; 5, Kevin VanDyke, EP, 17:11.25; 6, Nathan Edwards, Cra, 17:12.07; 7, Derik Tripp, Cra, 17:19.56; 8, Andy Monroe, Cra, 17:19.98; 9, Walter Vail, Cra, 17:20.82; 10, Tanner Shipley, Cra, 17:23.88; 11, Raymond Impara, Ash, 17:32.14; 12, Tristan Akery, SM, 17:36.15; 13, Maxel Belnap, GP, 17:37.24; 14, Branden Neville, SM, 17:50.49; 15, Leif Amundsen, Pho, 17:58.36; 16, Griff Hokanson, Cra, 17:58.99; 17, James Edson, Ash, 18:15.23; 18, Gabriel Listro, SM, 18:18.74; 19, Lane Nahss, EP, 18:25.3; 20, Thomas Hayes, GP, 18:26.33; 21, Miles Moran, SM, 18:27.95; 22, John Shipley, EP, 18:30.44; 23, Drake Knowles, Pho, 18:33.52; 24, Enoch Cunningham, SM, 18:36.82; 25, Brandon Yeoman, EP, 18:38.15.

GIRLS

TEAM SCORES: Phoenix 38, South Medford 63, Crater 69, Klamath Union 103, Ashland 104, Lakeview 158, Henley 164, Myrtle Point 218.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 25): 1, Jordan Monroe, Cra, 19:34.44; 2, Emma Amundsen, Pho, 20:10.09; 3, Danielle Jantzer, Pho, 20:30.59; 4, Nevina De Luca, Pho, 20:48.1; 5, Cindy Reed, Klamath Union, 21:02.29; 6, Zaruba Anderson, HV, 21:14.91; 7, Christine Impara, Ash, 21:16.9; 8, Ariana Marks, EP, 21:18.28; 9, Lela Stemple, SM, 21:20.19; 10, Anna Lewis, CV, 21:22.31; 11, Amy Watson, SM, 21:30.46; 12, Shayla Potratz, Pho, 21:50.97; 13, Claire Pryor, Ash, 22:04.72; 14, Avi Gustafson, GB, 22:10.36; 15, Gianna Isola, St.M, 22:12.66; 16, Stephanie Lee, Cra, 22:20.38; 17, Abi Johnson, GP, 22:25.33; 18, Willow Smith, SM, 22:26.06; 19, Mary Backes, GP, 22:28.85; 20, Alex Conley, Lak, 22:39.01; 21, Halyn Gwatly, Cra, 22:43.15; 22, Abby Murch, CV, 22:47.46; 23, Emma Listro, SM, 23:01.91; 24, Alyssa Hayes, GP, 23:20.34; 25, Lily Sabin, Lak, 23:21.3.

Volleyball

SOUTH EUGENE INVITATIONAL: At Eugene, South Eugene downed South Medford, 25-12, 26-24, and Summit topped Ashland, 25-15, 25-23, in bracket play at the 12-team South Eugene Invitational.

Libero Natalie Castellano and middle Jasmin Falls were both strong throughout the day for the Panthers, who finished 3-3 in pool play.

Setter Jordan Tilley and outside hitter/left back Grace Lenthe stood out for the Grizzlies, who went 3-3 in pool play.

JERRY MULVEY INVITATIONAL: At Murphy, St. Mary’s won two of three matches in pool play during the 16-team tournament at Hidden Valley High.

The Crusaders beat Gold Beach (25-18, 21-25, 15-7) and Illinois Valley (25-12, 25-17) but fell to North Valley (25-20, 25-20) to move to 3-6 overall.

In other local action, Phoenix secured two-set victories over South Umpqua, Mazama and Riddle, while Cascade Christian lost in two sets to Crater and Hidden Valley.

Claire Hawkins led the charge with 13-for-14 hitting and seven kills and seven block against Gold Beach, while also going 15-for-15 with seven kills against North Valley.

Aessa Catt added six kills and Emily Eccleston was the passing leader against Gold Beach, while Madison Christensen had three kills and three aces against North Valley and led with four kills against IV. Ashley Rietmann had 10 assists against the Knights and Sarah Thisted highlighted the effort in a 16-ace effort by St. Mary’s against the Cougars.

BUTTE FALLS 3, GLENDALE 1: At Butte Falls, Taylor Meyers and Raleigh Weaver each had four-point service runs to help Butte Falls pull away in the fourth game and secure a nonleague victory.

The Loggers (3-0) won 21-25, 25-21, 25-21, 25-13.

Katie Munsell added a pair of aces in a key service run of five straight points in Game 2, then Hanna Kuyukendall served out the match with six straight points and two aces.

Glendale’s opening-game win was keyed by late service runs from Sierra Chalmers and Lacey Davis.

Football

TRIAD 62, BUTTE FALLS 14: At Klamath Falls, Alex Cool-Hunsaker scored on a 1-yard run and Luke McGonagle hauled in a 51-yard touchdown pass by Wil Bateman to lead Butte Falls in the District 2 setback.

Triad opened a 42-0 lead in the second quarter and finished with 560 yards of total offense (249 rushing, 311 passing) to upend the Loggers (0-2).

Butte Falls managed only three first downs and had 102 of its 105 total yards on the ground, with Cool-Hunsaker rushing eight times for 66 yards and Bateman 10 for 42.

Butte Falls; 0 6 8 0 — 14

Triad; 14 36 6 6 — 62

T — Holland 23 pass from Builta (Etchevers run)

T — Homfeldt 43 run (run failed)

T — Builta 3 run (pass failed)

T — Builta 9 run (Launius run)

T — Barrett 61 pass from Builta (Etchevers run)

T — Etchevers 36 run (run failed)

BF — Cool-Hunsaker 1 run (run failed)

T — Barrett 57 pass from Builta (Homfeldt run)

T — Holland 31 pass from Builta (run failed)

BF — McGonagle 51 pass from Bateman (Scofield run)

T — Etchevers 51 pass from Builta (run failed)

Water Polo

MEDFORD BOYS TOP SHELDON: At Eugene, Bram Gibson scored four goals and Medford got three goals apiece from Trenton Wilson and Micah Mills to win 13-7 over Sheldon in boys action at Amazon Pool.

Mills added four steals and Chris Ball had six blocks, with goals also coming from Owen Buchholz, Cyrus Christianson and Carter Hazen.

Medford later lost 15-8 to South Eugene, with Mills netting seven goals with five steals.

In girls action, Medford lost 10-8 to Sheldon despite four goals from Marissa Drake and two goals by Tori Kelly. Vanessa Babb and Rayna Zohar each scored, while Andrea Babb had four blocks in goal.