fb pixel

Log In


Reset Password

Phoenix sweeps team titles at Northwest Classic

EUGENE — The Phoenix boys and girls cross country teams both took home team titles with strong performances at the 5,000-meter Northwest Classic at Lane Community College on Saturday.

Senior Randy Mena set the pace for the first two miles and took third out of 124 runners with a time of 16 minutes, 46 seconds for Phoenix, which used a late surge by its lead pack to seal the team triumph with 67 points. Yreka was second (87) out of 17 schools, Catlin Gabel third (120) and Eagle Point seventh (166).

The Pirate boys sat in second place to defending California state champion Yreka with about 600 meters remaining before Phoenix’s Nos. 3-7 runners moved up.

Siuslaw’s Seth Campbell won (16:31). Cascade Christian’s Tim McPherson took fifth (16:58), Phoenix’s Leif Amundsen eighth (17:19), Eagle Point’s Kevin VanDyke 12th (17:37), the Eagles’ Lane Nahss 18th (18:08) and Phoenix’s Robert Vos 19th (18:12), Drake Knowles 20th (18:13) and Jacob Bergren 21st (18:14).

Like Mena, Phoenix’s Danielle Jantzer set the pace early en route to a third-place finish (19:38) out of 91 runners. The Pirates earned first as a team (58) out of nine schools, followed by Siuslaw (74) and Molalla (84).

Catlin Gabel’s Maya Rayle won (19:18).

Phoenix’s Emma Amundsen was fourth (20:01) and teammate Nevina De Luca fifth (20:37). Eagle Point’s Ariana Marks placed seventh (21:05) and Phoenix’s Shayla Potratz 17th (21:41).

PREFONTAINE MEMORIAL: At Coos Bay, St. Mary’s junior Marissa Dobry — a transfer from Michigan — continued her strong year by winning the Prefontaine Memorial 5,000-meter road run.

Dobry finished first out of 143 runners with a season-best time of 18 minutes, 38 seconds. It is the fastest time at the Class 3A/2A/1A level and third fastest in Oregon behind 6A Grant’s Ella Donaghu (18:02) and 5A Marist’s Olivia Powell (18:32.9) .

Arcata won the girls title (33 points), the Crusaders were second (62) and Hidden Valley fourth (113) out of 12 schools.

Dobry separated from second-place finisher Chloe Pigg of Arcata (19:01) around the mile mark.

Hidden Valley’s Zaruba Anderson was fourth (19:46), St. Mary’s Gianna Isola ninth (20:58), Rachel Bennion 13th (21:34) and Madeline Volk 18th (22:26) and Hidden Valley’s Zymri Anderson 19th (22:26).

On the boys side, Hidden Valley’s Shane Crofoot was first out of 152 racers (15:58), Rogue River’s Rio Lopez 10th (17:34), Hidden Valley’s Dima Clarke 14th (17:56) and the Mustangs’ David Moore 16th (18:12).

The Roseburg boys won (46), Hidden Valley was second (111), St. Mary’s sixth (171) and Rogue River 11th (246) out of 12.

Football

GOLD BEACH 14, ST. MARY’S 12: St. Mary’s had a pair of chances to take the lead late but couldn’t capitalize at Spiegelberg Stadium.

With 61⁄2 left in the game and trailing by two points, St. Mary’s (2-1) drove to the Gold Beach 22 before failing to get a first down on fourth-and-2. The Crusaders got another shot when the Panthers (3-0) fumbled the ball away at the St. Mary’s 40. Without much time left, the home squad got to the Gold Beach 40 before throwing a pair of incomplete passes toward the end zone with its final two plays.

Spencer Cox had 24 carries for 121 yards and Spencer McCabe 16 rushes for 86 yards and the 2-yard score that got the Crusaders within two points in the third quarter.

Denton Edwards returned a fumble 32 yards to pay dirt to put St. Mary’s on the scoreboard earlier in the third.

JR Keeler ran for 83 yards on 19 attempts for Gold Beach.

It was a turnover-filled night, as St. Mary’s fumbled the ball seven times (four lost) and Gold Beach five times (four lost).

Gold Beach;0 14 0 0 — 14

St. Mary’s;0 0 12 0 — 12

GB — Wallace 46 pass from Floyd (Salcedo run)

GB — Keeler 8 run (run failed)

SM — Edwards 32 fumble return (kick failed)

SM — McCabe 2 run (run failed)

CHILOQUIN 52, BUTTE FALLS 12: At Butte Falls, Luke McGonagle’s 80-yard touchdown run in the third quarter highlighted Butte Falls’ afternoon during nonleague action.

Wil Bateman rushed two yards for a score in the first quarter for the Loggers (0-3).

Spencer Scofield finished with 11 carries for 62 yards against Chiloquin (3-0).

Chiloquin;22 8 14 8 — 52

Butte Falls;6 0 6 0 — 12

Boys Water Polo

MEDFORD SPLITS: At Salem, Medford beat South Salem, 10-5, before falling, 13-7, to West Salem.

Against South Salem, Bram Gibson and Micah Mills each had three goals and Carter Hazen and Cyrus Christianson added two goals apiece.

Goalkeeper Chris Ball had 10 blocks.

Against West Salem, Mills went for three goals and Christianson two.

Medford beat Sprague, 15-10, on Friday. Mills had seven goals and two steals.

ASHLAND SPLITS: At Roseville, Calif., Whitney downed Ashland, 9-8, and San Marin topped the Grizzlies, 9-5, at the 12-school California Capital Challenge.

Against Whitney, Ashland’s Luke Abel and Tristan Gavin each recorded three goals and goalkeeper Vincent Wright made seven blocks.

Against San Marin, Devin Lancaster had two goals and four steals and Gavin added two goals and three steals for the Grizzlies (2-3).

Ashland beat Whitney, 17-2, and fell to CK McClatchy, 10-8, on Friday.

Girls Water Polo

MEDFORD SWEPT: At Salem, West Salem beat Medford, 18-6, and South Salem topped Medford, 15-7.

Against West Salem, Marissa Drake recorded three goals and Tori Kelly two.

Against South Salem, Drake had seven goals and Vanessa Babb and Kelly five steals apiece.

Sprague beat Medford, 16-2, on Friday.