fb pixel

Log In


Reset Password

South’s Jensen picked SWC top soccer player

Brittany Jensen, a senior on Southwest Conference girls soccer champion South Medford, was selected league player of the year and Panther fourth-year coach Chris Hollewijn repeated as coach of the year.

South Medford, second in the OSAA rankings, placed two other players on the first team and conference runner-up North Medford (8-2-4) also had three first-teamers.

Jensen, who was a first-team all-star last year, led the Panthers (11-2) with 10 goals.

“She’s a constant threat,” said Hollewijn. “She also creates a lot of opportunities for her teammates.”

South Medford junior goal keeper McKenzie Kapp was selected to the first team for the second straight year.

Kapp has good instincts and quickness according to Hollewijn.

Hannah Kapple, a box-to-box midfielder, was the Panthers’ third selection.

“She’s so active in the game,” said Hollewijn. “She’s one of the main motors on the team. She covers a lot of ground both offensively and defensively.”

North Medford (8-2-4) placed seniors Halley Folsom, Sydney Thomas and Bailey O’Connor on the first team.

Folsom was North’s leading goal scorer (10) and O’Connor was second with six. Thomas had 11 assists and three goals.

“(Folsom) is extremely aggressive,” said North Medford coach Jeff Thomas. “She puts a tremendous amount of pressure on our opponents’ back line.”

Sydney Thomas was one of North’s most versatile players, and O’Connor provided a physical presence to go with good technical skills.

In boys, second-ranked SWC champion South Eugene (12-0-2) had the player of the year, Kirk Bassett, and Jurgen Ruckaberle of South Eugene was chosen coach of the year.

South Medford junior Josue Reyes and North Medford senior Danny Zamores were selected to the first team.

Southwest Conference All-Stars

BOYS

FIRST TEAM

Kirk Bassett, South Eugene, sr.; Aidan Johnson, South Eugene, sr.; Sawyer Carson, South Eugene, jr.; George Dickerson, South Eugene, jr.; Casey Brandon, South Eugene, sr.; Griffin Jeskey, Willamette, fr.; Josue Reyes, South Medford, jr.; Danny Zamores, North Medford, sr.; Noah Heisser, Grants Pass, sr.; Drew Van Delden, Grants Pass, sr.; Pascal Konyn, Sheldon, jr.; GK, Rori Sullivan, South Eugene, sr.

Player of the Year: Kirk Bassett, South Eugene

Coach of the Year: Jurgen Ruckaberle, South Eugene

SECOND TEAM

Hunter Hayes, Thurston, jr.; Jay Levesque, Thurston, jr.; Noah Burke, Willamette, so.; Kyle Owings, South Medford, jr.; Daniel Krueger, South Eugene, sr.; Juan Salgado, South Eugene, jr.; Miguel Ortiz-Rodriguez, North Medford, jr.; Cameron Marzi, Grants Pass, jr.; Isak Wirgen, Roseburg, sr.; Josiah Darland, Sheldon, jr.; GK, Eric Benitez, North Medford jr.

HONORABLE MENTION

Ryan Langley-Virgin, Thurston, jr.; Angel Montelongo, South Medford, sr.; David Eisenhower, North Medford, sr.; Carter Ehlers, North Medford, sr.; Will Nance, Grants Pass, sr.; Adrian Vasquez, Sheldon, jr.; John Giruado, Roseburg, sr.; Dustin Harrah, Grants Pass, sr.; Jonathan Sifuentes, Willamette, jr.; Rene Cabrera, South Medford, sr.; Adrian Barrera, North Medford, sr.; Jonathan Williams, Grants Pass, jr.; Kevin Luther, Grants Pass, sr.; Shaun Poe, Sheldon, sr.; Dawson Wright, Roseburg, sr.

GIRLS

FIRST TEAM

Brittany Jensen, South Medford, sr.; Hannah Kapple, South Medford, sr.; Sami Wilson, Willamette, sr.; Toni Malone, Thurston, sr.; Mahala Norris, Roseburg, jr.; Brooke Blacksmith, Grants Pass, sr.; Halley Folsom, North Medford, sr.; Sydney Thomas, North Medford, sr.; Bailey O’Connor, North Medford, sr.; GK, McKenzie Kapp, South Medford, jr.

Player of the Year: Brittany Jensen, South Medford

Coach of the Year: Chris Hollewijn, South Medford

SECOND TEAM

Semilla Stripp, South Eugene, sr.; Anna Rose, South Medford, so.; Larissa Lakin, South Medford, sr.; Erin Riley, South Medford, sr.; Michaela Herring, Willamette, sr.; MJ Erving, Sheldon, so.; Claire Ibarra, Roseburg, sr.; Sarah Thomas, North Medford, jr.; Meghan Cowan, North Medford, so.; Haley Hogue, Grants Pass, sr.; GK, Hayley Haas, North Medford, sr.

HONORABLE MENTION

Emily Miller, Thurston, sr.; Tess Peppis, South Eugene, sr.; Kara Krnacik, Roseburg, jr.; Emma Eddy, Sheldon, jr.; Maggie McCausland, Willamette, jr.; Jesse Witherington, Grants Pass, sr.; Ashley Parker, North Medford, sr.; Renae Nisbet, South Medford, jr.; Isabella Pomponi, South Eugene, fr.; Kendall Minium, Thurston, jr.; Megan Elling, South Eugene, jr.; Taylor Carman, Sheldon, jr.; Emily Hillestad, Willamette, sr.; Ashley Guldager, Willamette, fr.; Camille Ward, Grants Pass, sr.; Hayley Durant, South Medford, jr.