fb pixel

Log In


Reset Password

Pirate boys capture Skyline win

ASHLAND — The Phoenix boys swim team took home first place at the All-Skyline swim meet for the 14th consecutive year at the SOU pool on Saturday.

The Pirates were led by strong performances from Thomas Ward and Ethan Shepherd, who each won two individual events and were key contributors in the 200-yard freestyle relay.

On the girls side, Lauren Speaks set a new meet record for Phoenix in the 100 breaststroke with a time of 1:12.95, breaking her previous record of 1:13.06.

BOYS

TEAM SCORES — Phoenix 117, Henley 75, North Valley 31, Klamath Union 27, Mazama 8, Hidden Valley 5.

200 MEDLEY RELAY — 1, Phoenix (Bryce Roy, Thomas Ward, Taylor Brown, Ethan Shepherd), 1:53.95; 2, Henley, 2:00.78; 200 FREE — 1, TJ Morgan, Hen, 2:04.41; 2, Brent Flynn, Pho, 2:18.86; 200 IM — 1, Thomas Ward, Pho, 2:25.82; 2, Taylor Brown, Pho, 2:28.84; 50 FREE — 1, Ethan Shepherd, Pho, 23.29; 2, Sawyer Stever, HV, 26.54; 100 FLY — 1, Ethan Shepherd, Pho, 1:01.23; 2, Brent Flynn, Pho, 1:09.67; 100 FREE — 1, Jesse Cheely, NV, 1:00.15; 2, Bryce Roy, Pho, 1:00.54; 500 FREE — 1, TJ Morgan, Hen, 5:41.10; 2, Taylor Brown, Pho, 5:48.65; 200 FREE RELAY — 1, Phoenix (Taylor Brown, Thomas Ward, Brent Flynn, Ethan Shepherd), 1:40.88; 2, Klamath Union, 1:58.12; 100 BACK — 1, Paul Simonsen, Hen, 1:08.48; 2, Bryce Roy, Pho, 1:09.76; 100 BREAST — 1, Thomas Ward, Pho, 1:12.16; 2, Kurtis Stotts, Maz, 1:17.17; 400 FREE RELAY — 1, Henley (Paul Simonsen, Brandon Barrington, TJ Morgan, Steen Hardt), 3:56.91; 2, Phoenix, 4:14.74.

GIRLS

TEAM SCORES — Henley 127, Phoenix 60, North Valley 26, Klamath Union 25, Hidden Valley 25, Mazama 24.

200 MEDLEY RELAY — 1, Henley (Lorin Alexander, Haley Steiner, Aunika Torres, Jenny Kirschner), 2:01.02; 2, Phoenix, 2:04.96; 200 FREE — 1, Jenny Kirschner, Hen, 2:06.07; 2, Lauren Speaks, Pho, 2:13.58; 200 IM — 1, Aunika Torres, Hen, 2:24.87; 2, Krista Morgan, Hen, 2:40.37; 50 FREE — 1, Haley Steiner, Hen, 26.86; 2, Avery Beckius, NV, 28.83; 100 FLY — 1, Aunika Torres, Hen, 1:04.43; 2, Emily Samudio, Pho, 1:06.93; 100 FREE — 1, Lorin Alexander, Hen, 1:02.10; 2, Minttu Turunen, Hen, 1:06.78; 500 FREE — 1, Emily Samudio, Pho, 6:07.25; 2, Braelyn Swan, Hen, 6:07.81; 200 FREE RELAY — 1, Henley (Haley Steiner, Krista Morgan, Minttu Turunen, Jenny Kirschner), 1:51.35; 2, Phoenix, 1:53.05; 100 BACK — 1, Avery Beckius, NV, 1:16.83; 2, Taylor Wilkins, HV, 1:18.15; 100 BREAST — 1, Lauren Speaks, Pho, 1:12.95; 2, Haley Steiner, Hen, 1:15.75; 400 FREE RELAY — 1, Henley (Lorin Alexander, Krista Morgan, Braelyn Swan, Aunika Torres), 4:13.60; 2, Klamath Union, 5:44.93.

SOUTH BOYS, GIRLS PREVAIL: The South Medford boys and girls swim teams were victorious in each of their duals during the four-team meet at Rogue Valley YMCA.

Marissa Drake took first place in the 200-yard and 100 freestyle races and swam a leg on the winning 200 medley and free relay squads for the Panthers.

St. Mary’s Grace Jovanovic won the 200 individual medley and 100 butterfly.

South’s Tanner Blaydon was fastest in the 100 backstroke and helped in capturing a victory in the 200 free relay.

Cascade Christian’s Christian Scaglione was victorious in the 200 freestyle and 100 breastroke.

BOYS

TEAM SCORES — South Medford 163, St. Mary’s 12; South Medford 142, Crater 76;.Crater 95, St. Mary’s 12; South Medford 160, Cascade Christian 24; Cascade Christian 33, St. Mary’s 12; Crater 93, Cascade Christian 27.

200 MEDLEY RELAY — 1, Crater (Ben Briesmeister, Joey Setzer, Kody Young, Hunter DeVilleneuve), 2:00.25; 200 FREE — 1, Christian Scaglione, CC, 2:04.55; 200 IM — 1, Ben Briesmeister, Cra, 2:30.56; 50 FREE — 1, Joey Setzer, Cra, 25.73; 100 FLY — 1, Kellen Bradley, SM, 1:13.47; 100 FREE — 1, John Henry Gaffney, SM, 55.14; 500 FREE — 1, Josh Kramer, SM, 8:05.36; 200 FREE RELAY — 1, South Medford (Tanner Blaydon, Trent Snyder, Blake Snyder, John Henry Gaffney), 1:44.95; 100 BACK — 1, Tanner Blaydon, SM, 1:09.17; 100 BREAST — 1, Christian Scaglione, CC, 1:09.89; 400 FREE RELAY — 1, South Medford (Andrew Allen, Trent Snyder, Kellen Bradley, Chase Carson), 4:34.91.

GIRLS

TEAM SCORES — South Medford 124, St. Mary’s 57; South Medford 125, Crater 48; St. Mary’s 68, Crater 60; South Medford 138, Cascade 8; St. Mary’s 77, Cascade Christian 12; Crater 69, Cascade Christian 9.

200 MEDLEY RELAY — 1, South Medford (Julia Miller, Sophie Deltour, Ruby Weaver, Marissa Drake), 2:16.89; 200 FREE — 1, Marissa Drake, SM, 2:25.62; 200 IM — 1, Grace Jovanovic, StM, 2:21.43; 50 FREE — 1, Ruby Weaver, SM, 29.79; 100 FLY — 1, Grace Jovanovic, StM, 1:01.88; 100 FREE — 1, Marissa Drake, SM, 1:05.87; 200 FREE RELAY — 1, South Medford (Marissa Drake, Alexarae Lowe, Ruby Weaver, Julia Miller), 2:03.62; 100 BACK — 1, Julia Miller, SM, 1:09.86; 100 BREAST — 1, Sophie Deltour, SM, 1:27.77.