fb pixel

Log In


Reset Password

Shepherd leads Pirates to district crown

NORTH BEND — Phoenix junior Ethan Shepherd set two personal-best times in victories and the Pirate boys captured the Class 4A/3A/2A/1A District 4 swimming crown at North Bend Municipal Pool on Saturday.

Shepherd was first in the 50-yard freestyle (22.67 seconds) and 100 freestyle (50.09) for Phoenix, which finished with 228 points. Marshfield (213) was second and North Bend (192) third.

First-place winners in individual and relay events automatically qualify for state competition, set for Feb. 20-21 at Mt. Hood Community College in Gresham. Any remaining open lanes will be filled by wild cards (the next-fastest times from district meets).

"I was most pleased that everybody was responding to the hard work that they put in," Phoenix head coach Jim Heath said. "We are really proud of how (Shepherd) did. He was shooting for 22 in the 50 and to break 50 in the 100, but we are pretty satisfied."

Phoenix's Thomas Ward was second in the 200 individual medley (2:26.04). Cascade Christian's Christian Scaglione earned second in the 50 free (23.60), while St. Mary's Christopher Ball finished second in the 100 free (55.55) and Crusader teammate Scott Younker was second in the 100 breaststroke (1:09.37).

On the girls side, North Bend kept the team title at home with 354 points. The Pirates placed fourth (130).

St. Mary's Grace Jovanovic and Olivia Dow each picked up a victory and a runner-up showing. Jovanovic was first in the 100 backstroke (1:02.19) and second in the 100 butterfly (1:01.23). Dow was fastest in the 100 breaststroke (1:08.80) and second in the 200 IM (2:18.69).

Phoenix's Emily Samudio broke Gabe Dean's 2011 school record in the 100 butterfly with her time of 1:02. Dean had held the mark at 1:02.84.

BOYS

TEAM SCORES — Phoenix 228, Marshfield 213, North Bend 192, Henley 164, Cottage Grove 147, Cascade Christian 70, St. Mary's 68, Klamath Union 59, North Valley 20, Mazama 12, Hidden Valley 10.

200 MEDLEY RELAY — 1, Phoenix (Bryce Roy, Thomas Ward, Taylor Brown, Ethan Shepherd), 1:52.50; 5, Cascade Christian, 2:11.73; 6, St. Mary's, 2:14.94.

200 FREESTYLE — 1, Karl Stuntzner-Gibson, NB, 1:44.91; 3, Taylor Brown, Pho, 2:01.46.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Matthew Perry, NB, 2:19.74; 2, Thomas Ward, Pho, 2:26.04; 3, Eddie Stewart, Pho, 2:26.65.

50 FREESTYLE — 1, Ethan Shepherd, Pho, 22.67; 2, Christian Scaglione, CC, 23.60; 6, Scott Younker, StM, 25.33.

100 BUTTERFLY — 1, Danny Woodruff, NB, 58.90; 4, Brent Flynn, Pho, 1:07.91; 5, Eddie Stewart, Pho, 1:10.04.

100 FREESTYLE — 1, Ethan Shepherd, Pho, 50.09; 2, Christopher Ball, StM, 55.55; 3, Bryce Roy, Pho, 56.07.

500 FREESTYLE — 1, Karl Stuntzner-Gibson, NB, 4:51.62; 3, Taylor Brown, Pho, 5:30.71.

200 FREESTYLE RELAY — 1, North Bend (Danny Woodruff, Mitchell Yost, Chase Gaul, Karl Stuntzner-Gibson), 1:36.78; 2, Phoenix, 1:40.61; 5, Cascade Christian, 1:52.07.

100 BACKSTROKE — 1, Mitchell Yost, NB, 1:03.80; 3, Bryce Roy, Pho, 1:07.71.

100 BREASTSTROKE — 1, Christian Scaglione, CC, 1:04.07; 2, Scott Younker, StM, 1:09.37.

400 FREESTYLE RELAY — 1, North Bend (Karl Stuntzner-Gibson, Mitchell Yost, Matthew Perry, Danny Woodruff), 3:34.44; 5, Phoenix, 3:59.62.

GIRLS

TEAM SCORES — North Bend 354, Henley 234, Marshfield 167, Phoenix 130, Cottage Grove 108, St. Mary's 105, Hidden Valley 46, North Valley 28, Klamath Union 25, Mazama 22.

200 MEDLEY RELAY — 1, North Bend (Vianka Hoyer, Cassie Dallas, Alyssa Bennett, Alyssa Monohon), 1:53.40; 3, Phoenix, 2:03.87; 5, St. Mary's, 2:07.63.

200 FREESTYLE — 1, Jenny Kirschner, Hen, 1:59.30.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Cassie Dallas, NB, 2:14.44; 2, Olivia Dow, StM, 2:18.69; 3, Lauren Speaks, Pho, 2:22.89.

50 FREESTYLE — 1, Vianka Hoyer, NB, 25.16.

100 BUTTERFLY — 1, Vianka Hoyer, NB, 59.18; 2, Grace Jovanovic SR, StM, 1:01.23; 3, Emily Samudio, Pho, 1:02.00.

100 FREESTYLE — 1, Jenny Kirschner, Hen, 54.75; 6, Tiona Hurd, Pho, 1:03.19.

500 FREESTYLE — 1, Hailey Hyde, NB, 5:32.46.

200 FREESTYLE RELAY — 1, North Bend (Zaraya Estrada, Makayla Proett, Damie Zomerschoe, Alyssa Monohon), 1:46.68; 2. St. Mary's, 1:49.48; 3, Phoenix, 1:51.17;

100 BACKSTROKE — 1, Grace Jovanovic, StM, 1:02.19; 4, Tiona Hurd, Pho, 1:10.77.

100 BREASTSTROKE — 1, Olivia Dow, StM, 1:08.80; 4, Lauren Speaks, Pho, 1:12.19.

400 FREESTYLE RELAY — 1, North Bend (Vianka Hoyer, Cassie Dallas, Alyssa Monohon, Alyssa Bennett), 3:38.31; 5, Phoenix, 5:12.99.

6A SWC DISTRICT: At Springfield, North Medford senior Lauren Hunter won both the 50-yard freestyle and 100 backstroke to advance to the state meet.

Hunter finished the 50 in 25.23 seconds and the 100 in 1:00.56.

Sheldon won the girls title with 464 points over South Eugene (348). Grants Pass placed fifth (207), North Medford was sixth (161) and South Medford eighth (98).

In boys, South Eugene won with 432 points to edge Roseburg (424). Grants Pass finished fourth (197), South Medford was sixth (140) and North Medford seventh (133).

5A MWL DISTRICT: At Springfield, the Springfield boys and Marist girls came away with team titles at Willamalane Pool.

The top local effort on the girls side was a third-place finish by Ashland's Amelia Zeve in the 100-yard breaststroke (1:22.68). On the boys side, Crater's Ben Briesmeister placed fourth in the 100 butterfly (1:01.28).

BOYS

TEAM SCORES — Springfield 462, North Eugene 412, Marist 258, Churchill 251, Ashland 208, Crater 162.

200 MEDLEY RELAY — 1, Springfield (Tristan James, Shane Williams, Caleb Ransdell, Riley James), 1:44.16; 5, Ashland, 2:00.63; 6, Crater, 2:02.96.

200 FREESTYLE — 1, Tristan James, Spr, 1:48.70.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Corey Solari, Mar, 2:03.33; 6, Ben Briesmeister, Cra, 2:25.46.

50 FREESTYLE — 1, Riley James, Spr, 23.43; 7, Joey Setzer, Cra, 25.28.

100 BUTTERFLY — 1, Tristan James, Spr, 55.40; 4, Ben Briesmeister, Cra, 1:01.28; 5, Ethan Croyle, Ash, 1:02.07.

100 FREESTYLE — 1, Jason Seiner, NE, 50.25; 7, Luke Abell, Ash, 56.88; 8, Isaiah Brown, Ash, 58.22.

500 FREESTYLE — 1, Chaz Stafford, Spr, 5:01.91; 7, Alex Dobry, Ash, 6:11.85; 8, Kyler Norman, Ash, 6:20.43.

200 FREESTYLE RELAY — 1, North Eugene (Amani Baxter, Walter Keeney, Henry Keeney, Jason Seiner), 1:35.20; 5, Ashland, 1:44.80; 6, Crater, 1:45.06.

100 BACKSTROKE — 1, Ty Ullmann, Spr, 1:00.51; 5, Devon Lancaster, Ash, 1:05.06; 6, Hunter deVilleneuve, Cra, 1:19.39.

100 BREASTSTROKE — 1, Ben Thompson, Mar, 1:03.03; 7, Joey Setzer, Cra, 1:14.66.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Springfield (Riley James, Shane Williams, Bradley Martin, Tristan James), 3:27.49; 3, Ashland, 3:54.81; 5, Crater, 4:31.30.

GIRLS

TEAM SCORES — Marist 427, North Eugene 343, Ashland 328, Churchill 293, Springfield 209, Crater 84.

200 MEDLEY RELAY — 1, Marist (Rachel Larsen, Ariana Buchanan, Marissa Gibson, Emily Boyd), 1:59.27; 4, Ashland, 2:13.74.

200 FREESTYLE — 1, Erika Valdez, Spr, 2:09.29; 5, Kaya Boehm, Ash, 2:18.69;

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Amanda Allender, Mar, 2:16.93; 5, Bekkah Higgins, Ash, 2:40.46; 7, Olivia McMonagle, Ash, 2:45.28.

50 FREESTYLE — Rachel Larsen, Mar, 25.27; 6, Sabrina Scoggin, 29.66; 8, Jennifer Steele, Cra, 30.36.

100 BUTTERFLY — 1, Julia Thorley, Chu, 59.74; 6, Bekkah Higgins, Ash, 1:14.33; 7, Kate Page, Ash, 1:14.41.

100 FREESTYLE — 1, Rachel Larsen, Mar, 54.72; 4, Sabrina Scoggin, Ash, 1:02.58.

500 FREESTYLE — 1, Marissa Gibson, Mar, 5:30.66; 4, Kaya Boehm, Ash, 6:16.41; 7, Liliana Wurfl, Ash, 6:50.15; 8, Rose Eschtruth Harrison, 6:56.39.

200 FREESTYLE RELAY — 1, Marist (Emily Boyd, Brittan Silver, Jaclyn McQuaid, Amanda Allender), 1:47.69; 3, Ashland, 1:57.69.

100 BACKSTROKE — 1, Julia Thorley, Chu, 1:02.91; 6, Kate Page, Ash, 1:13.09; 7, Olivia McMonagle, Ash, 1:14.37; 8, Sarah Selland, Cra, 1:17.51.

100 BREASTSTROKE — 1, Ariana Buchanan, Mar, 1:14.68; 3, Amelia Zeve, Ash, 1:22.65; 8, Danielle Payne, Cra, 1:32.44.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Marist (Amanda Allender, Jaclyn McQuaid, Marissa Gibson, Rachel Larsen), 3:47.06; 5, Ashland, 4:39.42; 6, Crater, 5:01.76.