fb pixel

Log In


Reset Password

Ashland’s Graham co-MVP in MWL

Ashland senior Stenley Graham was one of four most valuable player selections as the Midwestern League boys soccer coaches chose the all-league team in a recent vote.

Joining Graham on the first team for the Grizzlies was sophomore Ian Rinefort and junior goalkeeper Ferruccio Lemley.

Eagle Point senior Sebastian Tovar made the first unit, as did Crater senior Josiah Quijano.

On the girls side, Ashland placed two on the first team in senior Calysta Susu-Mago and sophomore Mya Elder-Hammond.

MIDWESTERN LEAGUE ALL-STARS

BOYS

FIRST TEAM

Guilherme Almeida, Springfiled; Raul Ochoa-Alvarado, Springfield; Quinn Ransdell, Springfield; Stenley Graham, Ashland; Ian Rinefort, Ashland; Giovanni Brigola, Churchill; Marcos Canales, Churchill; Sebastian Tovar, Eagle Point; Henry Rear, Marinst; David Tchad, North Eugene; Josiah Quijano, Crater.

Goalies — Jacob Scorse, Springfield; Ferruccio Lemley, Ashland.

Most valuable players — Guilherme Almeida, Springfield; Stehley Graham, Ashland; Giovanni Brigola, Churchill; Henry Rear, Marister.

Coach of the year — Edgar Gomez, Springfield.

SECOND TEAM

Nate Schiffer, Springfield; Joseph Gonzalez, Springfield; Bryce Rollins, Ashland; Aidan Locklin, Ashland; Asahel Romero, Churchill; Ray McMahan, Churchill; Kevin Van Dyke, Eagle Point; Miguel Robledo, Eagle Point; Jordan Pifer, Marist; Mason Brainard, Marist; Kyle Baker, North Eugene; Antonio DeSimone, Crater.

Goalies — Cameron Henderson, Churchill; Jonathan Fechtel, Marist.

HONORABLE MENTON

Javier Buenrostro, Springfield; Ruben Huaracha Mosqueda, Springfield; Jahnoi Hall, Ashland; Sam Inada, Ashland; Lars Filson, Ashland; Demario Mootz, Churchill; Lucas Gomez, Eagle Point; Joel Garcia-Cervantes, Marist; Jakob Lurie, North Eugene; Isaac Martinez, North Eugene; Grant Froehlich, North Eugene; Jack Ferguson, North Eugene; Trevor Archa, Crater; Luis Chaparro, Crater.

Goalie — Jackson Chalmers, North Eugene.

GIRLS

FIRST TEAM

Kelsie Wilson, so., Sheldon; Jordan Wormdahl, so., North Eugene; Kara Ryker, so., North Eugene; Brittany Smith, so., North Eugene; Selene Konyn, sr., Marist; Kara Mathison, sr., Marist; Caedyn Kimble, sr., Marist; Shaelynn Cowles, sr., Churchill; Emily Barnett, sr., Churchill; Mya Elder-Hammond, so., Ashland; Calysta Susu-Mago, sr., Ashland.

Goalie — Shelby Blackwell, sr., Sheldon.

Player of they year — Shaelynn Cowles, Churchill.

Coach of the year — Chuck Koleno, Marist.

SECOND TEAM

Allysa Lutz, sr., Sheldon; Hannah Brandt, so., North Eugene; Maddi O'Bannon, sr., Marist; Krystal Van Dyke, sr., Eagle Point; Sydney Beck, sr., Crater; Emily Brock, so., Crater; Katy Novak, jr., Churchill; Abbie Taylor, jr., Churchill; Ianthe Balbuena, sr., Ashland; Lilli Patton, sr., Ashland; Samantha Lilley, sr., Ashland.

Goalie — Ellie Cross, jr., Marist.

HONORABLE MENTION

Teal Steinke, jr., Sheldon; Aliyah Dade, so., Sheldon; Chelsea Merwin, so., North Eugene; Ellie Ray-Rouse, sr., North Eugene; Sarah Hayes, fr., Marist; Abbie Anderson, jr., Marist; Annie McNeil, so., Marist; Delaney Pratt, fr., Marist; Katie Niedermeyer, sr., Crater; Shelbi Phillips, jr., Churchill.

Goalie — Cassie Erricson, so., North Eugene.