fb pixel

Log In


Reset Password

South dominates singles in dual triumph

South Medford swept the four singles matches and defeated Roseburg, 5-3, in Southwest Conference girls tennis Tuesday at South Medford High.

The Panthers’ top singles player, Kelsey Bartlett, defeated Roseburg counterpart Adrienne Powell, 6-1, 6-1. Other singles winners were Kali Curtis, Kinzlee Jordan and Kenadi Schultz.

After the No. 1 team of Abi Borg and Anna Johnson claimed their doubles match for South, 6-2, 4-6, (10-5) over Bailey Norlin-Pritchard and Ally Sandfort, the Indians notched three tandem wins.

SINGLES: Kelsey Bartlett, SM, d. Adrienne Powell, 6-1, 6-1; Kali Curtis, SM, d. Kayla Birdsell, 6-0, 6-0; Kinzlee Jordan, SM, d. Ashley McCraw, 6-0, 6-4; Kenadi Schultz, SM, d. Sydnie Novak, 6-2, 6-1.

DOUBLES: Abi Borg-Anna Johnson, SM, d. Bailey Norlin-Pritchard-Ally Sandfort, 6-2, 4-6, (10-5); Megan Danielson-Reena Daley, R, d. Alex Moore-Maddie Day, 5-7, 6-2, (10-7); Bethany Fromdahl-Bronwyn Spakousky, R, d. Anna Wilder-Corinne Thom, 6-0, 6-1; Carissa Roman-Jessica Hernandez, R, d. McKenzie Kapp-Victoria Kelly, 7-6, 6-2.

NORTH MEDFORD 5, GRANTS PASS 3: North Medford won three of four singles in the SWC home match.

The Black Tornado needed a three-set victory from Zuri Molina and Ashlynn Hokanson in No. 4 doubles to clinch the victory.

SINGLES: Emily Hirtle, NM, d. Liz Williams, 7-5, 6-0; Maria Lopez, GP, d. Anna Lightheart, 6-2, 7-6; Elisabeth Rose, NM, d. Shelby Bowen, 6-1, 6-1; Sydney Brubaker, NM, d. Arreanna Polk, 6-1, 6-0.

DOUBLES: Abi Johnson-McKenna Stephenson, GP, d. Kristina Ribeiro-Dhariane Pace, 6-1, 6-1; Kyla Nicholos-Amanda Solar, GP, d. Brooke Costanzo-Rachel Forrest, 6-0, 6-1; Marina Lopez-Pedros-Karina Ward, NM, d. Shelbie LaPan-Berklee Bennett, 6-1, 6-1; Zuri Molina-Ashlynn Hokanson, NM, d. Grace Pitzak-Cheynne New, 6-4, 3-6, 7-6.

ASHLAND 5, ST. MARY'S 3: Ashland won three of four doubles matches to win the nonconference match at St. Mary's.

The Grizzlies' No. 4 doubles team of Bianca Onesti and JD Miller fought back to beat Allie Buccino and Emily Elmore, 3-6, 7-6 (4), 10-2.

SINGLES: Emerald Deboer, SM, d. Emily Haptonstall, 5-7, 6-2, 10-8; Hailey Ordal, SM, d. Anmol Gagneja, 6-3, 6-2; Aauren Croyle, A, d. Sarah Loftlin, 6-3, 6-2; Sofia Baldridge, A, d. Leah Sternerberg, 6-0, 6-3.

DOUBLES: Hannah Barchet-Lilli Patton, A, d. Chloe Philips-Sabrina Miller, 6-2, 6-2; Sarah Kaufman-Soleil Heller, A, d. Emily Riehlman-Teddie Saudge, 6-3, 6-1; Emily Johnson-Samantha Milles, SM, d. Stella Bungay-Marina Tacconi, 7-6 (4), 6-3; Bianca Onesti-JD Miller, A, d. Allie Buccino-Emily Elmore, 3-6, 7-6 (4), 10-2.

Boys

ROSEBURG 5, SOUTH MEDFORD 3: At Roseburg, South Medford picked up a pair of singles victories and a doubles win in the Southwest Conference dual.

The Panthers are 3-2.

SINGLES: Stefan Ball, R, d. Kylar Tosh, 6-0, 6-0; Lucas Ball, R, d. Nolan Bartlett, 6-0, 6-2; Enoch Cunningham, SM, d. Alex Har, 6-2, 6-2; Will Cramer, SM, d. Dynytro Shobanor, 6-0, 6-4.

DOUBLES: Paul Donnet-Ethan Smith, R, d. Ben Vaughn-Luke Parks, 6-2, 6-1; Nicholas Norlin-Isaac Beery, R, d. Gray Bastion-Nick Spencer, 6-0, 6-0; Tanner Todd-Quinn Johnson, R, d. Nate Whitley-Jonah Michael, 6-2, 6-7, 10-8; Blake Bennett-Tanner Allen, SM, d. Declan Whitworth-Seth Hamblin, 6-3, 6-2.

GRANTS PASS 7, NORTH MEDFORD 1: At Grants Pass, North Medford No. 3 doubles partners James Harris Tyler Vistaunet secured their team's lone win during the Southwest Conference meet.

SINGLES: Jonathan Williams, GP, d. Nick White, 6-0, 6-2; Aaron Leenknecht, GP, d. Mason Pagnini, 6-0, 6-1; Jaxon Schatza, GP, d. Miemar Usa, 6-1, 6-0; Walter Bain, GP, d. Ethan Mullins, 6-0, 6-1.

DOUBLES: Connor Cubic-Andrew Chasteen, GP, d. Joey Michelon-Jaron Brassler, 7-5, 6-2; Garrett Baner-Jake Wright, GP, d. Dylan Kenyon-Eli Cosand, 6-4, 6-4; James Harris-Tyler Vistaunet, NM, d. Tyler Gordon-Ben Gaulik, 6-2, 6-1; Mason Craig-Jacob Dryden, GP, d. Brian Lightheart-Brandon Rhodes, 6-0, 6-3.

ST. MARY’S 4, ASHLAND 4: At Ashland, St. Mary’s winning streak of 11 matches to start the season came to a halt in the in the nonconference match at Hunter Park.

A pivotal match came in No. 2 doubles, where Ashland’s Will Duncan and Eryl Keener lost the first set 6-3, then rallied for 7-6 and 10-7 wins over Quinn Randle and Jonas Glatte to force the tie.

SINGLES: Misha Kirby, A, d. Partheev Weerkoon, 6-4, 6-1; Jerry Wen, SM, d. Henry Cook, 6-4, 6-4; Jason Mars Liu, SM, d. Jonas Schmit, 6-0, 6-3; Sean Milligan, A, d. David Zhang, 6-3, 6-1.

DOUBLES: Rox Rogers-Kai Weston, A, d. Ian Newton-Justin Hawkins, 6-0, 6-0; Will Duncan-Eryl Keener, A, d. Quinn Randle-Jonas Glatte, 3-6, 7-6 (7-5), 10-7; Chama LeVine-Ethan Elmore, SM, d. Gabe Dryer-Jackson McRae, 6-3, 6-3; Ryan Loos-Colton Dumont, SM, d. Charlie Burr-Max Dawson, 6-2, 6-0.

CASCADE CHRISTIAN 7, HIDDEN VALLEY 1: At Grants Pass, Cascade Christian improved to 6-1 with the District 3 victory.

The Challengers only loss came in No. 1 singles.

SINGLES: Rafa Morata, HV, d. Nathan Moir, 8-3; John-James Agnifili, CC, d. Jonas Beachy, 8-4; Hayden Schaan, CC, d. David Moore, 8-7 (4); Kevin Wayda, CC, d. Jonas Beachy, 8-7 (0).

DOUBLES: Brandon Winter-Chad Morse, CC, d. Cameron MacDonald-Jake McCafferty, 8-1; Michael Toombs-Kallen Rechberg, CC, d. Walker York-Joe Bailey, 8-0; Kevin Wayda-Nathan Moir, CC, d. Josh Sanders-Calder Wilson, 8-4; Cristian Flores-Alatorre-Carson Cochran, CC, d. Walker York-Joe Bailey, 8-4.