fb pixel

Log In


Reset Password

Phoenix's Nash pulls upset at Skyline meet

KLAMATH FALLS — Phoenix freshman Anna Nash pulled a big surprise with a big leap during the first of two days at the Skyline Conference track and field meet Friday at Mazama High.

Nash won the girls long jump with a mark of 17 feet, 7½ inches, eclipsing her previous best of 16-2. Nash’s jump moved her to second in the state at the 4A level.

The Phoenix girls also got a second-place effort from senior Emma Amundsen in the 3,000 meters (11 minutes, 4.96 seconds). Amundsen was edged out for first by just six-hundredths of a second by Lexi Healy of Henley.

In boys action, the Pirates picked up wins by Cole George in the discus and Robby Vos in the 3,000. George had a winning toss of 154-4, while Vos posted a 9:34.35 mark.

The meet concludes today with all other finals at the same site.

Friday’s Results

Boys

3,000 — 1, Robby Vos, Phoenix, 9:34.35; 2, Kole Phair, Mazama, 9:35.56.

SHOT PUT — 1, (tie) Logan Manni, North Valley, and Casey Carter, Hidden Valley, 45-9. LONG JUMP — 1, Dylan Castle, Henley, 21-11; 2, Elijah Castro, Hidden Valley, 21-9.

POLE VAULT — 1, Boot Clark, Henley, 14-6; 2, Josiah Barker, Klamath Union, 14-0.

DISCUS — 1, George Cole, Phoenix, 154-4; 2, Logan Manni, North Valley, 140-3.

Girls

3,000 – 1, Lexi Healy, Henley, 11:04.90; 2, Emma Amundsen, Phoenix, 11:04.96.

HIGH JUMP — 1, Nishi Chase, Klamath Union, 5-1; 2, Madison Rice, Klamath Union, 5-0. JAVELIN — 1, Mikaela Lawver, Klamath Union, 119-3; 2, Holly Smith, Henley, 111-9.

LONG JUMP — 1, Anna Nash, Phoenix, 17-7½; 2, Gabby Mathis, Henley, 16-11½.

Boys Tennis

MIDWESTERN LEAGUE DISTRICT TOURNAMENT: At Roseburg, Ashland singles standout Mischa Kirby and the top-seeded doubles team of Rox Rogers and Kai Weston each advanced to today’s semifinals and earned an automatic berth in the upcoming Class 5A state tournament with a dominant Day 1 showing.

Kirby, seeded No. 2, did not drop a game in winning 6-0, 6-0 over Churchill’s Turtle Chen and North Eugene’s James Winchell. The Ashland senior will face North Eugene’s Gene Perle Jones in today’s semifinals.

Ashland’s Owen Dirienzo was edged by Churchill’s Dakota Dean 7-6, 6-1 in the singles quarterfinals.

In doubles, Rogers and Weston opened with a 6-0, 6-2 win over a Ridgeview tandem before winning 6-0, 6-0 over a Redmond pairing.

Ashland’s Eryl Kenner and Jackson McRae advanced to the quarterfinals before falling 6-0, 6-0 to Marist’s No. 2-seeded team of Mathew Penn and Nick Nipatasaj.

TEAM SCORES: Churchill 28, Ashland 20, Marist 18, Ridgeview 12, Redmond 10, North Eugene 8, Springfield 0.

Girls Tennis

CLASS 4A/3A/2A/1A DISTRICT 3 TOURNAMENT: Emerald DeBoer of St. Mary’s advanced into the semifinals to qualify for the state tournament during the second day of districts at Fichtner-Mainwaring Park.

DeBoer rolled to a straight set quarterfinals victory over Macy Metcalf of North Bend, 6-2, 6-3 but lost in the semifinals to No. 2-seeded Sylvia Marr of Hidden Valley, 6-7 (7-5), 6-0, 10-4.

Earlier, DeBoer defeated Grace Tuan of Canyonville Christian Academy, 7-6 (7-5), 6-1.

DeBoer will play Lily Ingthisan of Klamath Union for third place today and Marr will face top-seeded Courtlyn Lam of Klamath Union for the title.

Cascade Christian’s Cassidi Kammerzell and Sarah Loftin of St. Mary’s lost in the round of 16.

In doubles, the St. Mary’s team of Chloe Phillips and Sabrina Miller came up short in their quarterfinal round match to Dianna Oh and Maddy Mehlbrech of Junction City, 6-1, 6-2.

Phillips and Miller advanced with a round of 16 victory over Madison Platt and Desrae Sonnabend of North Bend, 6-0, 6-1.

TEAM SCORES: Junction City 42, Klamath Union 32, North Bend 28, Henley 20, St. Mary’s 19

Hidden Valley 16, Marshfield 16, Canyonville Christian 13, Cascade Christian 6, Phoenix 6.