fb pixel

Log In


Reset Password

PREP TRACK RESULTS

SOUTHWEST CONFERENCE

At South Medford High

BOYS

TEAM SCORES: Sheldon 191, Grants Pass 121, North Medford 101, Thurston 63, South Medford 55, South Eugene 50, Roseburg 43.5, Willamette 33.5

100 — 1, Tyren Wolfe, NM, 10.84; 2, Dimitri Williams, She, 11.04; 3, Kishon Lange, Thu, 11.24.

200 — 1, Tyren Wolfe, NM, 22.02; 2, Dimitri Williams, She, 22.31; 3, Javel Stewart, NM, NM, 22.62.

400 — 1, Tyren Wolfe, NM, 48.84; 2, Cade O'Connor, She, 49.40; 3, Damian Williams, She, 49.52.

800 — 1, Jenner Higgins, She, 1:56.04; 2, Nathan Burton, GP, 1:57.73; 3, Garrett Wallace, GP, 1:58.44.

1,500 — 1, Jackson Mestler, She, 3:56.68; 2, Jenner Higgins, She, 4:01.21; 3, Michael, SE, 4:02.13.

110 HURDLES — 1, Devon Graham, Wil, 15.35; 2, Jared Brabham, She, 15.60; 3, Bryce Goggin, Wil, 15.75.

300 HURDLES — 1, Cade O'Connor, She, 39.68; 2, Jared Brabham, 40.96; 3, Cole Fowler, Thu, 40.98.

4x100 RELAY — 1, North Medford (Brian Schireman, Javel Stewart, Cody Matthews, Tyren Wolfe) 42.30; 2, Sheldon 42.95; 3, Grants Pass 43.50.

4X400 RELAY — 1, Sheldon (Damian Williams, Jacob Lancaster, Dimitri Williams, Cade O'Connor) 3:20.68; 2, Grants Pass 3:26.24; 3, North Medford 3:27.73.

DISCUS — 1, Calvin Claassen, GP, 161-5; 2, Tre Holmes, NM, 142-3; 3, Makai Manuwai, SM, 139-1.

HIGH JUMP — 1, Josh Washington, SM, 6-3; 2, Tayler Phillips, GP, 6-1; 3, Ryan Brady, She, 6-0.

TRIPLE JUMP — 1, Brian Schireman, NM, 43-9; 2, Isaac Lange, Thu, 43-0.75; 3, DJ Seguin, She, 42-7.25.

GIRLS

TEAM SCORES: Sheldon 180, Grants Pass 126.5, North Medford 98, Thurston 66, South Eugene 58, Roseburg 50.5, Willamette 49, South Medford 33.

100 — 1, Deshae Wise, GP, 12.52; 2, Elise Unruh-Thomas, SE, 12.74; 3, Taylor Carman, She, 12.97.

200 — 1, Elise Unruh-Thomas, SE, 25.71; 2, Taylor Carman, She, 26.24; 3, Savannah Greenwade, NM, 26.65.

400 — 1, Brooke Johnson, GP, 58.09; 2, Savannah Greenwade, NM, 58.24; 3, Tarisa Olinski, GP, 1:00.04.

800 — 1, Jantzen Mazziotti, She, 2:17.40; 2, Mahala Norris, Ros, 2:18.54; 3, Kaylin Sheley, She, 2:23.62.

1,500 — 1, Melissa berry, She, 4:42.36; 2, Mahala Norris, Ros, 4:42.61; 3, Caramia Mestler, She, 4:42.91.

100 HURDLES — 1, Deshae Wise, GP, 14.48; 2, Mckenzie Journey, Thu, 15.84; 3, Katelyn Foutz, She, 16.61.

300 HURDLES — 1, Deshae Wise, GP, 45.54; 2, Tara Crosswhite, Thu, 46.54; 3, Emily Wilshire, She, 48.74.

4x100 RELAY — 1, Grants Pass (Molly Guerra, Deshae Wise, Brooke Johnson, Lindsey Bonney) 48.74; 2, Sheldon 49.62; 3, North Medford 50.39.

4X400 RELAY — 1, Sheldon (Taylor Carman, Erin Duncan, Siahnali Thavisack-Clark, Jantzen Mazziotti) 4:01.69; 2, North Medford 4;04.22; 3, Roseburg 4:05.02.

DISCUS — 1, Jessica Foutz, She, 113-3; 2, Alexis Haller, Wil, 106-2; 3, Emma Peters, She, 105-7.

HIGH JUMP — 1, Aubree Esterline, GP, 5-4; 2, Brooke Johnson, GP, 5-1; 3, Amber Prevedello, She, 5-0.

TRIPLE JUMP — 1, Mckenzie Davis, Thu, 36-1.75; 2, Rachel Strasdas, Wil, 34-6; 3, Alexa Ryan, GP, 34-0.25.

MIDWESTERN LEAGUE

At Eagle Point High

BOYS

TEAM SCORES: Marist 200, Crater 144.5, Churchill 89, Ashland 88, Eagle Point 71.5, Springfield 43, North Eugene 19.

100 — 1, Matt Jones, Mar, 11.11; 2, Austin Kramer, Cra, 11.20; 3, Trevor Coleman, Mar, 11.24.

200 — 1, Dustin Jones, Mar, 22.40; 2, Matt Jones, Mar, 22.64; 3, Pierce LaCoste, Mar, 22.97.

400 — 1, Dustin Jones, Mar, 49.53; 2, Demario Mootz, Chu, 50.86; 3, Adam Yarbrough, Mar, 51.82.

800 — 1, Jerik Embleton, Mar, 1:59.21; 2, Ian Rinefort, Ash, 2:00.63; 3, Derek Tripp, Cra, 2:00.64.

1,500 — 1, Walter Vail, Cra, 4:01.84; 2, Jerik Embleton, Mar, 4:01.90; 3, Andy Monroe, Cra, 4:02.76.

110 HURDLES — 1, Austin Korth, Mar, 15.01; 2, Payson Collins, Ash, 15.66; 3, Cal Duke, Cra, 16.20.

300 HURDLES — 1, Cal Duke, Cra, 39.53; 2, Austin Korth, Mar, 39.99; 3, Payson Collins, Ash, 41.63.

4x100 RELAY — 1, Marist (Trevor Coleman, Dustin Jones, Ben Hayes, Matt Jones), 43.11; 2, Churchill, 43.46; 3, Crater, 45.31.

4X400 RELAY — 1, Marist (Clark Embleton, Jerik Embleton, Trae Gould, Dustin Jones), 3:27.32; 2, Crater, 3:28.70; 3, Churchill, 3:30.77.

SHOT PUT — 1, Gabriel Mitchell, Spr, 46-10.75; 2, Dominic Meads, Ash, 46-4.50; 3, Jered Ford, EP, 45-6.50.

HIGH JUMP — 1, O'Rion Irving, EP, 6-0; 2, Garret Dey, Cra, 6-0; 3, Francisco Ramirez, Cra, 5-8.

TRIPLE JUMP — 1, Samuel Jackson, Chu, 45-5.50; 2, Jalon Fields, Chu, 44-9; 3, Mel Elshalom, Ash, 44-4.

GIRLS

TEAM SCORES: Marist 135, North Eugene 129.5, Churchill 100, Ashland 92, Crater 74, Springfield 72, Eagle Point 58.5.

100 — 1, Nina Richardson, NE, 12.68; 2, Jazmyne Malone, NE, 12.89; 3, Annie McNeil, Mar, 13.11.

200 — 1, Nina Richardson, NE, 26.20; 2, Caitlin Kirk, Mar, 26.61; 2, Madelyn Nowicki, Mar, 26.61.

400 — 1, Madelyn Nowicki, Mar, 1:00.64; 2, Rainy Adkins, Mar, 1:01.65; 3, Hazel Mesman, Chu, 1:01.66.

800 — 1, Emily Bechen, Chu, 2:22.15; 2, Ariana Marks, EP, 2:24.78; 3, Margaret Faliano, Cra, 2:26.85.

1,500 — 1, Jordan Monroe, Cra, 4:57.66; 2, Ariana Marks, EP, 5:06.04; 3, Booy Rogers, Mar, 5:13.37.

100 HURDLES — 1, Jordan Wormdahl, NE, 16.69; 2, Maya Bradd, EP, 17.37; 3, Cloey Duke, Cra, 17.74.

300 HURDLES — 1, Jordan Wormdahl, NE, 48.28; 2, Julia Melendy, Mar, 49.75; 3, Viola Watts, Mar, 49.77.

4x100 RELAY — 1, North Eugene (Jazmyne Malone, Jordan Wormdahl, Kara Ryker, Nina Richardson), 50.32; 2, Marist, 50.57; 3, Churchill, 51.80.

4X400 RELAY — 1, Marist (Rainy Adkins, Abbie Anderson, Caitlin Kirk, Annie McNeil), 4:13.45; 2, North Eugene, 4:16.96; 3, Churchill, 4:21.52.

DISCUS — 1, Emma Hickman, Ash, 124-4; 2, Sydney Baker, Spr, 109-7; 3, Brianna Scholer, NE, 106-4.

JAVELIN — 1, Myla Norvell, Ash, 123-7; 2, Sierra Carrier, NE, 112-3; 3, Erin Schmechel, NE, 112-1.

HIGH JUMP — 1, Risa Rettig, Chu, 5-0; 2, McKenna Presley, Cra, 4-10; 3, McKinsey Scharf, Cra, 4-10.

TRIPLE JUMP — 1, Marinda Stanton, EP, 34-6; 2, Hannah Eddens, Spr, 34-1; 3, Megan Kimball, Mar, 33-10.

SKYLINE CONFERENCE

At Mazama High

BOYS

TEAM SCORES: Henley 186, Hidden Valley 107, Klamath Union 97, Phoenix 93, Mazama 87, North Valley 82.

100 — 1, Hunter Comyford, NV, 11.51; 2, Josh Hammers, Maz, 11.96; 3, Bryce Norris, Hen, 12.02.

200 — 1, Angel Valdez, Maz, 22.52; 2, Marcus Peckham, HV, 22.92; 3, Lake Peterson, Hen, 23.01.

400 — 1, Angel Valdez, Maz, 50.37; 2, Marcus Peckham, HV, 50.64; 3, Miguel Silva, KU, 51.12.

800 — 1, Chris Ramirez, Hen, 2:00.44; 2, Jacob Bergren, Pho, 2:03.93; 3, David Prudell, HV, 2:07.69.

1,500 — 1, Leif Amundsen, Pho, 4:23.45; 2, Parker Cook, Pho, 4:23.51; 3, Jake Healy, Maz, 4:25.91.

110 HURDLES — 1, Seth Andres, Hen, 14.64; 2, Dylan Castle, Hen, 15.00; 3, Elijah Castro, HV, 15.37.

300 HURDLES — 1, Dylan Castle, Hen, 38.74; 2, Hunter Comyford, NV, 38.92; 3, Seth Andres, Hen, 40.22.

4x100 RELAY — 1, Henley (Seth Andres, Bryce Norris, Conner Noonan, Lake Peterson), 43.17; 2, Hidden Valley, 44.29; 3, North Valley, 44.44.

4X400 RELAY — 1, Henley (Dylan Castle, Adam David, Lake Peterson, Chris Ramirez), 3:27.50; 2, Mazama, 3:34.43; 3, Klamath Union, 3:35.62.

JAVELIN — 1, Michelangelo Luce, KU, 167-8; 2, Austin Tillery, Hen, 161-11; 3, Delbert Henson, Pho, 148-0.

HIGH JUMP — 1, Robert Eiland, KU, 6-0; 2, Boot Clark, Hen, 5-10; 3, Caleb Gaede, KU, 5-10.

LONG JUMP — 1, Dylan Castle, Hen, 21-11; 2, Elijah Castro, HV, 21-9; 3, Robert Eiland, KU, 21-5.

TRIPLE JUMP — 1, Robert Eiland, KU, 44-9; 2, Elijah Castro, HV, 43-11.50; 3, Bryce Norris, Hen, 42-11.50.

GIRLS

TEAM SCORES: Henley 149, Phoenix 131, North Valley 115, Klamath Union 113, Hidden Valley 110, Mazama 39.

100 — 1, Baylee Touey, NV, 12.99; 2, Emonie Snowton, Pho, 13.05; 3, Hannah Peterson, Hen, 13.45.

200 — 1, Baylee Touey, NV, 25.60; 2, Emonie Snowton, Pho, 26.72; 3, Audrey Hazel, Pho, 26.78.

400 — 1, Baylee Touey, NV, 58.39; 2, Helena DeCasas, HV, 59.21; 3, Audrey Hazel, Pho, 59.39.

800 — 1, Danielle Jantzer, Pho, 2:22.56; 2, Helena DeCasas, HV, 2:26.38; 3, Kirstin Volk, Maz, 2:27.06.

1,500 — 1, Danielle Jantzer, Pho, 4:54.60; 2, Lexi Healy, Hen, 4:54.72; 3, Emma Amundsen, Pho, 4:55.20.

100 HURDLES — 1, Megan Hoback, NV, 17.48; 2, McKenzie Comyford, NV, 17.81; 3, Clara Scott, HV, 18.57.

300 HURDLES — 1, Sahalie Crain, Hen, 46.60; 2, McKenzie Comyford, NV, 47.03; 3, Megan Hoback, NV, 47.12.

4x100 RELAY — 1, Phoenix (Audrey Hazel, Danielle Jantzer, Anna Nash, Emonie Snowton), 49.75; 2, Henley, 50.69; 3, Hidden Valley, 51.75.

4X400 RELAY — 1, North Valley (Baylee Touey, Lacy Banuelos, McKenzie Comyford, Megan Hoback), 4:07.71; 2, Phoenix, 4:08.90; 3, Henley, 4:09.32.

SHOT PUT — 1, Kayleigh Haupt, KU, 35-7.50; 2, Mariah Gronbach, NV, 34-4.50; 3, Kiya Wilder, KU, 33-8.75.

DISCUS — 1, Carissa Choukalos, KU, 109-4; 2, Madison Larson, HV, 109-1; 3, Mariah Gronbach, NV, 108-6.

JAVELIN — 1, Mikaela Lawver, KU, 119-3; 2, Holly Smith, Hen, 111-9; 3, Katie Allen, HV, 106-4.

POLE VAULT — 1, Nishi Chase, KU, 10-7; 2, Sisalee Parrish, Hen, 9-0; 3, Zenaida Bresser, Hen, 8-0.

TRIPLE JUMP — 1, Arianna O'Connor, Hen, 33-8; 2, Katie Allen, HV, 33-5.50; 3, Isabelle Taylor, Hen, 33-1.50.

SOUTHERN CASCADE LEAGUE

At St. Mary’s High

BOYS

TEAM SCORES: St. Mary’s 127, Cascade Christian 82, Lakeview 78, Rogue River 46, Illinois Valley 11.

100 — 1, Austin Pena, SM, 11.81; 2, Justin Silsbee, SM, 12.04; 3, Levi Ellerbeck, CC, 12.34.

200 — 1, John Shipley, CC, 23.98; 2, Justin Silsbee, SM, 24.25; 3, Dawson Pointere, Lak, 24.47.

400 — 1, Mary Wyant, SM, 52.22; 2, John Shipley, CC, 54.25; 3, Ben McAnally, SM, 1:00.94.

800 — 1, Jeffrey Fairbanks, CC, 2:03.67; 2, Bryce Parsons, SM, 2:04.54; 3, Rio Lopez, RR, 2:09.84.

1,500 — 1, Rio Lopez, RR, 4:31.66; 2, Elijah Conway, SM, 4:32.61; 3, Wyatt Lewis, CC, 4:39.17.

3,000 — 1, Kyle Deiter, Lak, 10:09.94; 2, Dylan Dunn, Lak, 10:13.77; 3, Wyatt Croy, CC, 10:13.99.

110 HURDLES — 1, Dominic Leal, Lak, 18.66; 2, Connor Strickland, RR, 20.21.

300 HURDLES — 1, Mark Wyant, SM, 42.24; 2, Dominic Leal, Lak, 44.59; 3, Andrew Michels, SM, 45.73.

4x100 RELAY — 1, Cascade Christian (Levi Ellerbeck, Zach Booker, Jack Boisen, John Shipley), 45.45; 2, St. Mary’s, 45.46; 3, Lakeview, 49.14.

4X400 RELAY — 1, St. Mary’s (Mark Wyant, Bryce Parsons, Justin Silsbee, Austin Pena, 3:36.09; 2, Cascade Christian, 3:41.97; 3, Illinois Valley, 4:14.29.

SHOT PUT — 1, Josh Martin, SM, 48-10; 2, Carson Cochran, CC, 45-10.25; 3, Thomas Cox, SM, 44-7.

DISCUS — 1, Josh Martin, SM, 140-1; 2, Haiden Schaan, CC, 128-0; 3, Simon Ballaine, Lak, 119-0.

JAVELIN — 1, Simon Ballaine, Lak, 174-4; 2, Nick Van Valkenburg, SM, 173-6; 3, Connor Strickland, RR, 136-3.

HIGH JUMP — 1, Hunter Rothfus, SM, 6-4; 2, Derek Pratt, RR, 6-2; 3, Riley Dexter, SM, 5-10.

POLE VAULT — 1, Connor Hamilton, Lak, 10-6; 2, Austin Pena, SM, 10-6; 3, Ben McAnally, SM, 9-0.

LONG JUMP — 1, Zach Booker, CC, 20-7; 2, Wyatt Lewis, CC, 18-8½; 3, Derek Pratt, RR, 18-5.

TRIPLE JUMP — 1, Zach Booker, CC, 41-2.25; 2, Ayden Beck, RR, 37-3; 3, Dean Hearn, IV, 35-9.5.

GIRLS

TEAM SCORES: St. Mary’s 144, Cascade Christian 100, Lakeview 64, Illinois Valley 29, Rogue River 9.

100 — 1, Halona Jackson, IV, 12.81; 2, Meghan Michels, SM, 13.09; 3, Aessa Catt, SM, 13.18.

200 — 1, Halona Jackson, IV, 26.35; 2, Emily Stephens, CC, 26.87; 3, Aessa Catt, SM, 27.00.

400 — 1, Amber Cave, CC, 1:00.47; 2, Madeline Volk, SM, 2:33.73; 3, Tenysen Patzke, Lak, 2:37.06.

800 — 1, Emma Bennion, SM, 2:27.44; 2, Madeline Volk, SM, 2:33.73; 3, Tenysen Patzke, Lak, 2:37.06.

1,500 — 1, Marissa Dobry, SM, 4:58.43; 2, Madeline Volk, SM, 5:13.54; 3, Madi Scott, CC, 5:16.55.

3,000 — 1, Marissa Dobry, SM, 9:57.95; 2, Emma Bennion, SM, 11:15.47; 3, Jessica Lee, Lak, 11:48.07.

100 HURDLES — 1, Madison Schreder, Lak, 16.62; 2, Meg Vasey, SM, 16.94; 3, Brette Graham, Lak, 17:02.

300 HURDLES — 1, Emma Bennion, SM, 47.55; 2, Meg Vasey, SM, 48.13; 3, Brette Graham, Lak, 48.62.

4x100 RELAY — 1, St. Mary’s (Megan Michels, Meg Vasey, Sarah Thisted, Aessa Catt), 50.45; 2, Cascade Christian, 50.66; 3, Lakeview, 52.34.

4X400 RELAY — 1, St. Mary’s (Emma Bennion, Meg Vasey, Maddie Wheelock, Aessa Catt), 4:09.45; 2, Cascade Christian, 4:15.95; 3, Lakeview, 4:22.54.

SHOT PUT — 1, Dani Dunn, Lak, 36-1.75; 2, Sarah Johnson, CC, 33-5.25; 3, Katie Reitmann, SM, 33-1.5.

DISCUS — 1, Abbey Alexander, CC, 106-0; 2, Sarah Johnson, CC, 102-9; 3, Katie Reitmann, SM, 86-0.

JAVELIN — 1, Quinn Roseberry, Lak, 103-10; 2, Tiani Alvarez, CC, 97-7; 3, Karisa Waldron, CC, 90-0.

HIGH JUMP — 1, Emily Stephens, CC, 5-3; 2, Maddie Wheelock, SM, 5-0; 3, Savannah Baez, IV, 4-10.

POLE VAULT — 1, Keelie Worthington, RR, 7-3; 2, Summer Keating, SM, 6-3.

LONG JUMP — 1, Kara Ash, CC, 15-4.25; 2, Halona Jackson, IV, 15-2.25; 3, Tess McGill, SM, 14-4.

TRIPLE JUMP — 1, Tess McGill, SM, 31-6.25; 2, Sophia Pastrano, SM, 29-0; 3, Shealein McCullough, CC, 28-6.75.