fb pixel

Log In


Reset Password

CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS AGATE

Class 6A

Boys

TEAM SCORES (Top 5 and locals): 1, Central Catholic, 63; 2, Sunset, 95; 3, Jesuit, 121; 4, South Eugene, 142; 5, Franklin, 143; 12, Grants Pass, 326.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5 and locals): 1, Ahmed Muhumed, West Salem, 15:21; 2, Joshua Schumacher, Jesuit, 15:26; 3, Alex Slenning, Wilson, 15:29; 4, Zane Fodge, McMinnville, 15:33; 5, Michael McCausland, Central Catholic, 15:36; 23, Jacob Allmaras, North Medford, 16:19; 48, Nathan Burton, Grants Pass, 16:49; 52, Barrett Titus, Grants Pass, 16:51; 67, Daniel Beckstead, Grants Pass, 17:08; 106, Dimitri Underwood, Grants Pass, 17:42; 109, Isaac Burgess, Grants Pass, 17:42.

Girls

TEAM SCORES (Top 5 and locals): 1, Jesuit, 51; 2, Sunset, 85; 3, St. Mary’s Academy, 108; 4, Sheldon, 137; 5, Lincoln, 165; 13, South Medford, 328.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5 and locals): 1, Ember Stratton, Sunset, 17:27; 2, Kelly Makin, Sunset, 17:49; 3, Lara Rix, St. Mary's Academy, 17:54; 4, Olivia Johnson, Barlow, 18:00; 5, Lucy Huelskamp, Sunset, 18:08; 20, Lydia Scott, South Medford, 19:12; 29, Ahdra Klingler, Grants Pass, 19:36; 41, Jazmin Duncan, South Medford, 19:48; 45, Victoria Messer, North Medford, 19:51; 62, Claire Ebert, North Medford, 20:04; 92, Emily McAllister, South Medford, 20:50; 99, Deanndria Shields, South Medford, 20:59; 118, Anna McAllister, South Medford, 21:48.

Class 5A

Boys

TEAM SCORES (Top 5 and locals): 1, Crater, 34; 2, Summit, 42; 3, Ashland, 109; 4, Hood River Valley, 144; 5, Marist, 153.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5 and locals): 1, Andy Monroe, Crater, 15:20; 2, Niklas Sjogren, Summit, 15:46; 3, Derek Tripp, Crater, 15:51; 4, Jerik Embleton, Marist, 15:55; 5, EJ Holland, Ashland, 15:57; 7, Griff Hokanson, Crater, 16:00; 10, Jorge Sierra-Oldham, Ashland, 16:05; 12, Erik Olsen, Crater, 16:07; 13, Jantz Tostenson, Crater, 16:13; 16, Nathan Edwards, Crater, 16:30; 30, Gabe Southmayd, Crater, 17:00; 31, Lars Weston, Ashland, 17:01; 33, Alex Franklin, Ashland, 17:03; 43, Arlo Davis, Ashland, 17:19.

Girls

TEAM SCORES (Top 5 and locals): 1, Summit, 23; 2, Crescent Valley, 106; 3, Lebanon, 118; 4, Hood River Valley, 126; 5, Crater, 135; 12, Ashland, 282.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5 and locals): 1, Olivia Brooks, Summit, 17:43; 2, Taylor Vandenborn, Summit, 18:27; 3, Hannah Tobiason, Summit, 18:31; 4, Grace Perkins, Bend, 18:40; 5, McKenna Henke, Crescent Valley, 18:55; 22, Ariana Marks, Crater, 20:04; 26, Kylie Caldwell, Crater, 20:21; 29, Presley Robison, Crater, 20:26; 32, Gracen Hokanson, Crater, 20:30; 36, Elezebeth Allen, Crater, 20:34; 40, Alexa Hague, Ashland, 20:39; 43, Margaret Faliano, Crater, 20:43; 51, Maggie Lacey, Crater, 21:05; 61, Hazel Richards, Ashland, 21:23; 67, McKenzie Moore, Ashland, 21:42; 68, Annika Larson, Ashland, 21:43; 69, Maddie Armstrong, Ashland, 21:44.

Class 4A

Boys

TEAM SCORES (Top 5 and locals): 1, Valley Catholic, 60; 2, Seaside, 76; 3, Phoenix, 123; 4, North Bend, 147; 5, Stayton, 148.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5 and locals): 1, Michael Brown, North Bend, 16:13; 2, John Kavulich, Scappoose, 16:17; 3, Robby Vos, Phoenix, 16:19; 4, Bradley Rzewnicki, Seaside, 16:24; 5, Lucas Caruana, Astoria, 16:40; 14, Jacob Bergren, Phoenix, 16:58; 25, Parker Cook, Phoenix, 17:20; 54, Nathan Watt, Phoenix, 18:04; 70, Thomas Skaff, Phoenix, 18:27.

Girls

TEAM SCORES (Top 5 and locals): 1, Tillamook, 72; 2, La Grande, 76; 3, Philomath, 123; 4, Sisters, 127; 5, Scappoose, 130; 11, Phoenix, 253.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5 and locals): 1, Celie Mans, Siuslaw, 18:59; 2, Solace Bergeron, Tillamook, 19:10; 3, Linnaea Kavulich, Scappoose, 19:14; 4, Hannah Hernandez, Philomath, 19:26; 5, Jazmin Chavez, Marshfield, 19:29; 6, Shayla Potratz, Phoenix, 19:34; 45, Lupita Alegria, Phoenix, 22:00; 78, Jasper Cortell, Phoenix, 23:39; 80, Vivian Tauer, Phoenix, 23:45; 84, Brittney Manahan, Phoenix, 23:49.

Class 3A/2A/1A

Boys

TEAM SCORES (Top 5 and locals): 1, Bandon, 83; 2, East Linn Christian, 108; 3, Union, 113; 4, Jefferson, 125; 5, Taft, 181.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5 and locals): 1, Tim Stevens, Union, 16:12; 2, Hassan Ibrahim, Jefferson, 16:12; 3, Ahmed Ibrahim, Jefferson, 16:23; 4, Josh Snyder, Bandon, 16:26; 5, Hunter Hutton, Bandon, 16:28.

Girls

TEAM SCORES (Top 5 and locals): 1, Catlin Gabel, 54; 2, Enterprise, 66; 3, Union, 89; 4, Kennedy, 150; 5, St. Mary’s, 157.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5 and locals): 1, Stephanie Finley, Oregon Episcopal, 18:30; 2, Sailor Hutton, Bandon, 18:36; 3, Kaylin Cantu, Kennedy, 19:09; 4, Maya Rayle, Catlin Gabel, 19:12; 5, Alejandra Lopez, Kennedy, 19:31; 9, Emma Bennion, St. Mary's, 19:50; 39, Lindsey Gurr, St. Mary's, 22:07; 50, Aly Diaz McNeal, St. Mary's, 23:14; 51, Sophia Pastrano, St. Mary's, 23:15; 53, Summer Keating, St. Mary's, 23:22.