fb pixel

Log In


Reset Password

Locals selected to MWL All Stars

Conference boys runner-up Ashland placed four players on the Midwestern League All Conference soccer first team.

Ashland’s Ian Rinefort, Declan Hinkley, Jahnoi Hall and Bryce Rollins all received first-team recognition.

Raul Ochoa of league champion Springfield was picked a co-player of the year along with Cade Ficek of Marist.

In girls, Mya Elder-Hammond and Tia Wilhelm of Ashland were MWL first team choices. Eagle Point junior Stephanie Roe was also a first teamer.

Jordan Wormdahl of North Eugene was the league’s player of the year

Midwestern League All Conference

Boys

Co-Players of the Year — Cade Ficek, Marist and Raul Ochoa, Springfield

Coach of the Year — Edgar Gomez, Springfield

First Team

Ian Rinefort, Jr., Ashland; Declan Hinkley, Jr., Ashland; Jahnoi Hall, Jr., Ashland; Bryce Rollins, Sr., Ashland; Hans Elliott, Sr., Churchill; Liam Elliott, Sr., Churchill; Cade Ficek, Jr., Marist; Jose Cardenas, Jr., Marist; Joel Garcia-Cervantes, So., Marist; Jack Ferguson, Jr. North Eugene; Jorge Huaracha-Canochola, Sr., Thurston; Raul Ochoa, Sr., Springfield; Nate Shiffer, Sr., Springfield; Joseph Gonzales, Sr. Springfield; goalies: Jacob Scorse, Springfield, and Connor Fitzpatrick, Marist.

Second Team

Benjamin Lucero, Jr., Ashland; Drew Kutcher, Sr., Ashland; Sam Inada, Jr., Ashland; Ben Womack, Sr., Churchill; Ben Camp, Jr., Churchill; Oziel Aguirre, Jr., Crater; Joey Weilbrenner, Jr., Marist; Braden Coleman, Jr., Marist; Mikhail Budris, So., North Eugene; Josiah Sugai, So., Thurston; Josh Magill, Sr., Thurston; Aaron Garcia, Sr., Springfield; Henrique Almeida, Jr., Springfield; Armando Sanchez, So., Springfield; goalies: Cedar Barnes, Sr., Ashland and Orfanel Aguirre, Jr., Crater.

Honorable Mention

Dakota Dean, Sr., Churchill; Kage Jackson, Sr., Churchill; Harper Nuebeck, Fr., Churchill; Asahel Romero, So., Churchill; Jaydyn Budrow, Fr., Crater; Martin Hernandez, Fr., Eagle Point; Cody Silani, So., Eagle Point; Alex Angel, Jr., Eagle Point; Keaton Cunningham, Jr., Marist; Ryan Thielke, Sr., North Eugene; Oscar Ramos, Jr., Springfield; Ruben Mosqueda, So., Springfield; goalie: Luis Alvarado, Sr., Thurston.

Girls

Player of the Year — Jordan Wormdahl, North Eugene

Co-Coaches of the Year — Rodrigo Hernandez, Marist and Brandy Wormdahl, North Eugene

First Team

Mya Elder-Hammond, Jr., Ashland; Tia Wilhelm, Jr., Ashland; Stephanie Roe, Jr., Eagle Point; Rainy Adkins, So., Marist; Ellle Ficek, So., Marist; Kyndsi Sundberg, Jr., Marist; Jordan Wormdahl, Jr., North Eugene; Brittany Smith, Jr., North Eugene; Kara Ryker, Jr., North Eugene; Neviah Lee, Fr., Springfield; Ashley Hayes, Jr., Thurston; goalie: Ellie Cross, Marist.

Second Team

Ginny Cotton, Jr., Ashland; Miyah Moriguchi, Sr., Churchill; Shelbi Phillips, Sr., Churchill; Mckenna Gugliotta, So., Crater; Megan Kimball, Jr., Marist; Abbie Anderson, Sr., Marist; Hannah Brandt, Jr., North Eugene; Sophie Cleland, So., North Eugene; Kelsie Wilson, Jr., Springfield; Tiffany Hilkey, Jr., Thurston; Evyn Malone, Jr., Thurston; goalie: Kendal Smith, Fr., North Eugene.

Honorable Mention

Hannah Haptonstall, Jr., Ashland; Sophie Nikowski, Sr., Churchill; Madeline Young, So., Churchill; Naomi Collins, Sr., Churchill; Emercianna Reyes, Fr., Churchill; Gracen Hokanson, Fr., Crater; Kylee Smith, Jr., Eagle Point; Sarah Hayes, So., Marist; Delaney Pratt, So., Marist; Annie McNeil, Jr., Marist; Cassie Ericson, Jr., North Eugene; Lauren Martines, So., North Eugene; Aliyah Dade, Jr., Springfield; Sarah Rosander, Jr., Thurston; goalie: Catt Oswalt, Springfield.