fb pixel

Log In


Reset Password

Crater duo claim Coast Classic titles

NORTH BEND — Crater wrestlers Zeth Brower and Logan Meek each pinned their way to championship titles and Jace Godley finished second to help the Comets place third overall at the 30-team Army Strong Coast Classic.

Brower posted two pins and a technical fall on his way to the crown at 106 pounds, stopping Max Hodge of David Douglas at 2 minutes, 58 seconds in the finals.

Meek made quick work of all his opponents at 152, finishing them all off by pin in the first round. Of Meek’s four pins, the longest was in 1:26 and the final one came in 55 seconds against Nadari Shabanov of David Douglas in the championship match.

Godley used two pins and a 12-8 decision to reach the finals at 160 but couldn’t contain nationally-ranked Layne Van Anrooy of Roseburg in a 25-10 technical fall final.

The Comets scored 190.5 points to finish behind Roseburg (298.5) and Crook County (224.5).

Placing third for Crater were Tanner Ulrey (113) and Wally Pendleton (220), while Dallas Howard was fourth at 138 and Hunter Grant fifth at 120.

North Medford’s Justin Geyer was the only other local wrestler to reach the championship match, coming up shy against Roseburg’s Austin Harris after being pinned in 2:56. Geyer had scored two pins and a 16-10 decision to reach the final.

North Medford’s Chase Mitchell finished third at 106 and Julian Stone was fourth at 220 as the Black Tornado placed ninth with 90 points.

For Eagle Point, which was 13th at 58 points, Thomas Zomerdyk placed fourth at 113 and Tayler Lawler was fifth at 220.

Cascade Christian’s Max Valle finished fourth at 126 and teammate Ryan Vidlak (106) placed fifth as the Challengers were 16th overall with 42.5 points.

TEAM SCORES: Roseburg 298.5, Crook County 224.5, Crater 190.5, Marshfield 159, David Douglas 128.5, Henley 118, Grants Pass 113.5, Canby 99, North Medford 90, NOrth Salem 82, Crescent Valley 77.5, Clackamas 72, Douglas 58, Eagle Point 58, South Albany 48, Cascade Christian 42.5, Del Norte 41, West Salem 41, Siuslaw 40, Woodburn 37.5, Coquille 35, Newport 30, North Bend 25, Hidden Valley 23, Brookings 22, Illinois Valley 22, South Medford 17, South Umpqua 16, Junction City 11, Phoenix 7.

Swimming

NORTH SWEEPS MEET: North Medford swept the team titles at the 10-school meet at Rogue Valley YMCA.

On the boys side, the Black Tornado finished with 246 points. Ashland (190) was second and Klamath Union (169) third.

Daniel Olson earned wins in the 50-yard freestyle race (23.23 seconds) and 100 butterfly (1:03.67) for North Medford. Phoenix's Alec Shepherd was victorious in the 200 free (1:56.87) and 500 free (5:20.82), and Jasper Zhu of St. Mary's was fastest in the 200 individual medley (2:11.67) and 100 backstroke (1:01.92).

On the girls side, North Medford had 272 points, with St. Mary's claiming second (152) and Ashland third (123).

The Black Tornado's Gabby Parks won the 200 free (2:11.67) and 100 fly (1:05.56) and Shai Russel-Tyler secured victories in the 200 IM (2:38.59) and 100 breast (1:16.47). North Medford also swept the relays.

St. Mary's Maryn Ringger picked up wins in the 50 free (26.71) and 100 free (59.75).

BOYS

TEAM SCORES: North Medford 246, Ashland 190, Klamath Union 169, Phoenix 158, St. Mary's 136, Cascade Christian 74, North Valley 63, Hidden Valley 22, Mazama 14, Crater 8.

200 MEDLEY RELAY — 1, North Medford (Evan Grussenmeyer, Daniel Olson, William Anderson, Jordan Edwards), 1:54.01; 200 FREE — 1, Alec Shepherd, Pho, 1:56.87; 200 IM — 1, Jasper Zhu, StM, 2:11.67; 50 FREE — 1, Daniel Olson, NM, 23.23; 100 FLY — 1, Daniel Olson, NM, 1:03.67; 100 FREE — 1, Caleb Ringger, StM, 54.29;500 FREE — 1, Alec Shepherd, Pho, 5:20.82; 200 FREE RELAY — 1, St. Mary's (Chris Ball, Victor Tu, Caleb Ringger, Jasper Zhu), 1:40.69; 100 BACK — 1, Jasper Zhu, StM, 1:01.92; 100 BREAST — 1, William Anderson, NM, 1:09.90; 400 FREE RELAY — 1, Ashland (Baylor Wiggins, Chris Frownfelter, Rileigh Orr, Karan Johnson), 4:04.44.

GIRLS

TEAM SCORES: North Medford 272, St. Mary's 152, Ashland 123, North Valley 105, Klamath Union 97, Mazama 96, Hidden Valley 88, Crater 79, Phoenix 61.

200 MEDLEY RELAY — 1, North Medford (Claire Ebert, Gabby Parks, Shai Russel-Tyler, Jovanna Salvador), 2:05.10; 200 FREE — 1, Gabby Parks, NM, 2:11.67; 200 IM — 1, Shai Russel-Tyler, NM, 2:38.59; 50 FREE — 1, Maryn Ringger, StM, 26.71; 100 FLY — 1, Gabby Parks, NM, 1:05.56; 100 FREE — 1, Maryn Ringger, StM, 59.75;500 FREE — 1, Claire Ebert, NM, 6:52.87; 200 FREE RELAY — 1, North Medford (Jovanna Salvador, Marlena Cromwell, Shai Russel-Tyler, Gabby Parks), 1:53.00; 100 BACK — 1, Ivy Frisbee, StM, 1:06.75; 100 BREAST — 1, Shai Russel-Tyler, NM, 1:16.47; 400 FREE RELAY — 1, North Medford (Emmry Stanford, McCall Ranche, Abbey Hageman, Claire Ebert), 4:45.92.