fb pixel

Log In


Reset Password

North Medford paces local runners at SO Invite

GOLD HILL — North Medford’s girls placed third and the boys were fifth in the Southern Oregon Invitational cross country meet at Valley of the Rogue State Park Saturday.

The Black Tornado girls scored 78 points, trailing only South Eugene (19) and Crescent Valley (54).

Crescent Valley, from Corvallis, won the boys meet with 35 points. North Medford scored 134 points.

In the girls race over the 5,000-meter course, South Eugene claimed six of the top seven places. Cammeo Ramirez of North Medford placed eighth in 19 minutes, 35.61 seconds.

In the boys race, Phoenix’s Noah Marshall placed 10th in 16:52.88.

BOYS

TEAM SCORES: Crescent Valley 35, South Eugene 59, Grants Pass 108, Hidden Valley 113, North Medford 134, Pleasant Valley 135, Crater 190, Phoenix 245, North Valley 258, Lakeview 289, St. Mary’s 292, Mazama 303, South Umpqua 339.

INDIVIDUAL RESULTS (TOP 10): 1, Blake Byer, CV, 15:58.12; 2, Nate Tavakolian, SE, 16:02.45; 3, Jackson Seubert, SE, 16:22.56; 4, Asa Marwick, HV, 16:24.68; 5, Logan Pawlowski, CV, 16:28.51; 6, Keller Norland, CV, 16:33.04; 7, Jake Sorani, CC, 16:38.52; 8, Reid Kerr, CV, 16:42.90; 9, Miles Lehman-Winters, SE, 16:44.61; 10, Noah Marshall, Pho, 16:52.88.

LOCAL RESULTS

NORTH MEDFORD (134): 12, Joshua Scull, 16:58.46; 13, Jace Clark, 17:11.72; 27, Grant Lulich, 17:36.58; 35, Jace Garibay, 17:49.01; 56, Aidan Vanderhoof, 18:33.70.

CRATER (190): 28, Braxton Gifford, 17:38.32; 34, Tylor Castagnaro, 17:47.37; 36, Tate Broesder, 17:50.10; 44, Ryder Hvall, 18:02.20; 61, Caleb Fly, 18:58.08.

PHOENIX (245): 10, Noah Marshall, 16:52.88; 29, Dilan Mathieu, 17:39.02; 78, Blake Breitler, 19:56.94; 79, Elwood Hosking, 19:57.14; 87, Marcelo Camargo-Berry, 20:42.53.

ST. MARY’S (292): 46, Logan Diaz McNeal, 18:12.54; 58, David Noble, 18:53.65; 66, Owen Gramley, 19:09.24; 68, Cody Arnold, 19:11.74; 93, Will Doss, 22:13.59.

GIRLS

TEAM SCORES: South Eugene 19, Crescent Valley 54, North Medford 78, Grants Pass 116, Phoenix 131, Pleasant Valley 168, St. Mary’s 199, South Umpqua 226, Mazama 262.

INDIVIDUAL RESULTS (TOP 10): 1, Madison Elmore, SE, 17k:46.47; 2, Sunitha Black, CV, 18:25.10; 3, Kate Bouse, SE, 18:59.83; 4, Gretchen Schwartz, SE, 19:00.80; 5, Cameron Gupta, SE, 19:13.52; 6, Aimee Boechler, SE, 19:15.69; 7, Arenaria Cramer, SE, 19:21.33; 8, Cammeo Ramirez, NM, 19:35.61; 9, Paige Hazen, SE, 19:36.86; 10, Asha Lal, PV, 20:06.67.

LOCAL RESULTS

NORTH MEDFORD (134): 8, Cammeo Ramirez, 19:35.61; 15, Ava Telford, 20:23.55; 18, Emily Cowan, 20:37.23; 21, Saundra Parsons, 20:46.07; 26, Irea Alvarez, 21:15.18.

PHOENIX (134): 22, Sophia Stubblefield, 20:53.13; 24, Sienna Bauer, 21:06.87; 34, Kyla Potratz, 21:31.90; 38, Heidi Taylor, 21:58.58; 45, Lucy Newell, 22:48.12.

ST. MARY’S (134): 39, Susanna Schatz, 22:01.40; 46, Carson Hall, 22:49.47; 47, Sydney Godwin, 22:53.46; 59, Addie Jensen, 24:33.02; 71, Mekella Wong, 25:55.76.

Track.jpg