fb pixel

Log In


Reset Password

North Medford's Morris wins four ski races

North Medford senior Nolan Morris swept all four boys events in Southern Oregon Ski Education Foundation alpine racing Friday and Saturday at Mt. Ashland Ski Area.

Morris won two giant slalom races on Friday with times of 57.94 seconds and 58.07 seconds. On Saturday, he captured slalom races in 1:09.98 and 1:09.52.

South Medford’s Jaeda Boutwell ruled the girls giant slalom, winning both races with times of 59.91 and 1:01.40.

Ashland’s Mira Saturen swept the girls slalom races, winning in 1:13.93 and 1:16.75.

SOSEF ALPINE RACE LEAGUE

At Mount Ashland

FRIDAY

Race 1

Girls Giant Slalom

INDIVIDUAL RESULTS: 1, Jaeda Boutwell, South Medford, 59.91; 2, Kariana Austbo, Ashland, 1:00.86; 3, Mira Saturen, Ashland, 1:01.82; 4, Hadley Dunlevy, North Medford, 1:02.19; 5, Brooke Fairbanks, South Medford, 1:06.72; 6, Allie Fairbanks, South Medford, 1:06.95.

Boys Giant Slalom

INDIVIDUAL RESULTS: 1, Nolan Morris, North Medford, 57.94; 2, Tyler Dunlevy, North Medford, 58.43; 3, Max Galli, Grants Pass, 59.56; 4, Liam Gurney, North Medford, 1:00.23; 5, Ethan Cox, South Medford, 1:00.52; 6, Josh Smith, Grants Pass, 1:02.89.

Race 2

Girls Giant Slalom

INDIVIDUAL RESULTS: 1, Jaeda Boutwell, South Medford, 1:01.40; 2, Kariana Austbo, Ashland, 1:01.95; 3, Hadley Dunlevy, North Medford, 1:01.95; 4, Mira Saturen, Ashland, 1:01.95; 5, Jewlyana Lodge, South Medford, 1:11.26; 6, Elizabeth Brown, Klamath Union, 1:09.49.

Boys Giant Slalom

INDIVIDUAL RESULTS: 1, Nolan Morris, North Medford, 58.07; 2, Ian Tibbets, South Medford, 59.15; 3, Tyler Dunlevy, North Medford, 59.2; 4, Jack Galli, Grants Pass, 1:00.09; 5, Max Galli, Grants Pass, 1:01.08; Liam Gurney, North Medford, 1:02.18.

SATURDAY

Race 1

Girls Slalom

INDIVIDUAL RESULTS: 1, Mira Saturen, Ashland, 1:13.93; 2, Kariana Austbo, Ashland, 1:19.51; 3, Peyton King, St. Mary’s, 1:32.70; 4, Lucy Mitchell, Crater, 1:34.02; 5, Allie Fairbanks, South Medford, 1:36.23; 6, Brooke Fairbanks, South Medford, 1:36.36.

Boys Slalom

INDIVIDUAL RESULTS: 1, Nolan Morris, North Medford, 1:09.98; 2, Triston Lexow, South Medford, 1:19.27; 3, Liam Gurney, North Medford, 1:23.80; 4, Matt Ogren, Grants Pass, 1:23.88; 5, Josh Smith, Grants Pass, 1:26.38; 6, Koen Jordan, South Medford, 1:27.31.

Race 2

Girls Slalom

INDIVIDUAL RESULTS: 1, Mira Saturen, Ashland, 1:16.75; 2, Kariana Austbo, Ashland, 1:20.91; 3, Hadley Dunlevy, North Medford, 1:21.93; 4, Jaeda Boutwell, South Medford, 1:22.32; 5, Peyton King, St. Mary’s, 1:34.38; 6, Danika Chandler, Grants Pass, 1:36.79.

Boys Slalom

INDIVIDUAL RESULTS: 1, Nolan Morris, North Medford, 1:09.52; 2, Tyler Dunlevy, North Medford, 1:11.75; 3, Max Galli, Grants Pass, 1:15.51; 4, Jack Galli, Grants Pass, 1:15.98; 5, Ian Tibbets, South Medford, 1:19.23; 6, Luke Belden, Crater, 1:22.55.

Prep skiing