fb pixel

Log In


Reset Password

PREP GOLF: Grants Pass, Crater place 1-2

ROSEBURG — Grants Pass edged out Crater for first place in Southern Oregon Conference boys golf Monday at Roseburg Country Club.

Both teams had players tie for first and third place.

Grants Pass’ Oliver Ausland shared No. 1 with Crater’s Ben Idiart with 79s, while the Cavemen’s Messiah Gilbert and Crater’s Ashton Idiart each shot 80.

Grants Pass was the lone girls team with a full squad, while Roseburg’s Lauren Sandfort placed first with a 92.

BOYS

TEAM SCORES: Grants Pass 337, Crater 343, South Medford 355, North Medford 418, Roseburg 426, Eagle Point 486, Ashland 504.

INDIVIDUAL LEADERS (Top 5): T1, Ben Idiart, C, 79; T1, Oliver Ausland, GP, 79; T3, Ashton Idiart, C, 80; T3, Messiah Gilbert, GP, 80; 5, Henry Williams, SM, 81.

GRANTS PASS (337): Oliver Ausland 38-41—79, Messiah Gilbert 41-39—80, Trent Anderson 43-43—86, Rigby Lathan 48-44—92.

CRATER (343): Ben Idiart 38-41— 79, Ashton Idiart 41-39—80, Marcus Idiart 45-46—91, Tucker Laws 44-49—93.

SOUTH MEDFORD (355): Henry Williams 41-40—81, Connor Couch 46-43—89, Blake Boutwell 48-41—89, Kyle Reed 51-45—96.

NORTH MEDFORD (418): Dylan Ivens 45-43—88, Zach Payton 53-51—104, Andrew Plankenhorn 58-53—111, Dylan Empasis 60-55—115.

EAGLE POINT (486): Joseph Moore 53-49—102, Joshua Garlitz 66-52—118, Adrian Williams 63-58—121, Ethan Bodenbender 73-72—145.

ASHLAND (504): Toby Barnes 43-44—87, Gabe Moore 58-49—107, Ben Diaz 71-64—135, Mason Rydbom 81-94—175.

GIRLS

TEAM SCORES: Grants Pass 406. Incomplete: North Medford, Ashland, Crater, Eagle Point, Roseburg.

INDIVIDUAL LEADERS (Top 5): 1, Lauren Sandfort, R, 92; 2, Kye Daywitt, GP, 97; 3, Makayla Walker, R, 98; 4, Brooke Alderson, GP, 99; 5, Leila Bunker, A, 101.

GRANTS PASS (406): Kye Daywitt 47-50—97, Brooke Alderson 52-47—99, Jazz Diaz 55-49—104, Josie Daywitt 59-47—106.

NORTH MEDFORD (Inc.): Grace Norton 50-57—107, Hailie Kelton 61-67—128.

ASHLAND (Inc.): Leila Bunker 57-44—101. Louise Grutke 79 (nine holes).

CRATER (Inc.): Mia Brewer 64-60—124, Maile Oliver 66-68—134.

EAGLE POINT (Inc.): Cloie Love 68-62—130.

ST. MARY’S SWEEPS: St. Mary’s girls and boys golf teams won multi-team tournaments at Stone Ridge Golf Club in Eagle Point.

The format was a five-person scramble, although teams had varying numbers of players.

The St. Mary’s girls shot 56 to win by 17 strokes over Bandon / Cascade Christian Bandon.

BOYS

TEAM SCORES: St. Mary’s 60, North Valley 67, Brookings-Harbor / Hidden Valley / Myrtle Point 68, Sutherlin 69, Bandon 70, Cascade Christian 72, Klamath Union 81, Rogue River 84, Phoenix 95.

ST. MARY’S (60): Brock Drury, Tiger Kao, Elliot Zimmer, Owen Bernard, Ty Kronenberger.

CASCADE CHRISTIAN (72): Cannon Anderson, Mason Hoffman, Jarrett Knobloch-Scott, Jacob Rheault, Gavin Ulrich, Dylan Westlake.

ROGUE RIVER (84): Jesse Smith, Johnny Artoff, Ashur Brotherton, Tom Isom, Jeff Simpson, Gavin Snow.

PHOENIX (95): Kyle Braun, AJ Howkins, Hayden Hicks, Michael Hawn, Garrett Walker.

GIRLS

TEAM SCORES: St. Mary’s 56, Bandon/Cascade Christian 73, North Valley 75, Phoenix 79, Klamath Union 80, Hidden Valley/Myrtle Point, Rogue River 91.

ST. MARY’S (56): Baylee Hammericksen, Riley Hammericksen, Brigit Hovelman, Lucy Maxwell, Chelsea Horn.

BANDON / CASCADE CHRISTIAN (73): Cassie Kennon, Madisan Hutchens, Rosie Keller / Cambria Vernoy, Brianna Poppa.

PHOENIX (79): Kaia Eikenberry, Ruby Rector, Ella Nash, Lily Bulux.

HIDDEN VALLEY / MYRTLE POINT / ROGUE RIVER: Makayla Johnson, Gena Hoxley / Elinore Weeks / Lily Schloegl.