fb pixel

Log In


Reset Password

Ashland, South pace Mondale Memorial

PHOENIX — Ashland and South Medford each produced strong showings Friday in the first wrestling action for each at the Harry Mondale Memorial at Phoenix High.

In more of a round-robin format than traditional bracketed event, the Grizzlies and Panthers each secured five first-place finishes to lead all schools in the nonscoring meet.

Irie Grove won by fall in all four matches to get Ashland off to a good start at 106 pounds, and the Grizzlies also got unbeaten efforts by Lindson Turner (126), Kalani Pennell (152) and Alan Helsel (195).

Ashland’s Will Downs went 3-1 at 160 and held the tiebreaker of runner-up Zach Humphery due to a head-to-head victory in their match.

South Medford’s Connor Maukonen went 4-0 at 132 to get the Panthers going, with Carson Terry (138) posting a fall in all four of his matches to place first and Caleb Dalke (170), Li Moala (220) and Bowen Johnson (285) doing likewise in posting 3-0 runs at their respective weights.

Cascade Christian was able to secure a title after Joseph Hutchins scored a pin in all three of his matches at 113.

Rogue River’s James Anderson (120), Tony Isom (145) and Theo Long (182) also went unbeaten to place first for the Chieftains.

HARRY MONDALE MEMORIAL

106 — 1, Irie Grove, Ashland; 2, Lorenzo Duenas, Hidden Valley; 3, Lindsey Siagian, South Medford.

113 — 1, Joseph Hutchins, Cascade Christian; 2, Cameron Johnson, South Medford; 3, Clarissa Leyva, South Medford.

120 — 1, James Anderson, Rogue River; 2, Kristian Hernandez, South Medford; 3, Jaice Jones, South Medford.

126 — 1, Lindson Turner, Ashland; 2, Colton Downey, Etna Union; 3, Sam Larsen, Hidden Valley.

132 — 1, Connor Maukonen, South Medford; 2, Kyle Udet, South Medford; 3, Erik Reyes Medina, Phoenix.

138 — 1, Carson Terry, South Medford; 2, Adin Kaufmann, South Medford; 3, William Wass, Ashland.

145 — 1, Tony Isom, Rogue River; 2, Kayden Dunn, South Medford; 3, Harper McGrath, Ashland.

152 — 1, Kalani Pennell, Ashland; 2, Alan Bennett, Etna Union; 3, James Long, Rogue River.

160 — 1, Will Downs, Ashland; 2, Zach Humphrey, Hidden Valley; 3, Patrick Latham, Ashland.

170 — 1, Caleb Dalke, South Medford; 2, James Everett, Cascade Christian; 3, Owen Mathewson, Phoenix.

182 — 1, Theo Long, Rogue River; 2, Sonny Canada, Etna Union; 3, Brandon Parker, Cascade Christian.

195 — 1, Alan Helsel, Ashland; 2, Ty Bradbury, Hidden Valley; 3, Trevor Sharrar, Phoenix.

220 — 1, Li Moala, South Medford; 2, Maxwell Linsday, Ashland; 3, Logan Basharel, Rogue River.

285 — 1, Bowen Johnson, South Medford; 2, Gamalliel Durenas, Hidden Valley; 3, Jonathan Urrutia, Ashland.

Wrestling.png