fb pixel

Log In


Reset Password

PREP ROUNDUP: Crater trio highlights Prefontaine meet

COOS BAY — Crater picked up three wins and Phoenix and St. Mary’s had two champions as the local contingent fared well at the 20th annual Prefontaine Rotary Invite Saturday afternoon at Marshfield High.

Crater junior standout Tyrone Gorze, coming off an impressive showing at the Medford Rotary Relays two weeks ago, posted a personal-best time in his victory in the boys one-mile run, coming in at 4 minutes, 20.09 seconds to finishing eight seconds ahead of Marshfield runner-up Alexander Garcia-Silver.

A pair of Crater jumpers won their respective events, with Gabriel Grant matching a personal record of 20 feet, 10.5 inches in the long jump and Scott Price leaping 45-0 in the triple jump.

Just the night before, the sophomore Grant set a meet record at the 22nd annual Bob Newland Track and Field Classic in the long jump (20-8.5).

Carson Le Bel of Crater went 5-8 to place second in the boys high jump.

St. Mary’s sprinter Gavin Cougle, who has the top Class 3A times in the 100 and 200 this season, won the boys 400 in 50.93, while the Crusaders’ Mackenzie Walker was victorious in the girls pole vault at 11-6.

Phoenix’s Elwood Hosking also set a PR in winning the boys 800 with a time of 1:59.93. It’s also the third-fastest 800 time in Class 4A this season.

Phoenix’s 4x100 girls relay team of Sophia Stubblefield, Kyla Potraz, Mae Woodward and Citlali Ramos won with a time of 4:24.57.

Grants Pass picked up seven individual wins on its way to winning both the boys and girls team titles.

Parker Jarvis won the boys shot put (51-4.5) and Adam Jenson won the boys 300 hurdles (43.75), while Sophie Mock recorded a pair of wins in the 300 hurdles (47.96) and in the long jump (16-8.5). GP’s Mary Sturley won the 800 in 2:31.14 and then finished second behind teammate Madison Wilt in the girls 3,000. Wilt won in a time of 10:49.83.

Anna Tobey made it a GP sweep in the shot put with a winning throw of 35-5.5.

Grants Pass won the boys title with 91 points, ahead of North Bend (77) and Crater (72). The Cavers also topped Eureka for the girls title, recording 112 points to finish in front of Eureka (66.5) and Crook County (61).

Boys Tennis

ST. MARY’S 8, HENLEY 0: St. Mary’s swept the matches at Fichtner-Mainwaring Park, with Titus Stark-Seymour and Reid Ravassipour leading the charge in the top two singles spots with straight-set victories.

Jackson Lopiano and Calvin Chmelir teamed to lead the doubles contingent to a sweep in the No. 1 spot with a 6-2, 7-6 (7-2) win over Henley’s Ethan Roeloffs and Michael Balzotti.

SINGLES: Titus Stark-Seymour, SM, d. Matt Holiday, 6-0, 6-4; Reid Ravassipour, SM, d. Ryan Orr, 6-3, 6-1; Logan Diaz McNeal, SM, d. Michael Balzotti, 8-2; Caleb Bingham, SM, d. Morgan Purviance, 8-2.

DOUBLES: Jackson Lopiano-Calvin Chmelir, SM, d. Ethan Roeloffs-Michael Balzotti, 6-2, 7-6 (7-2); Alex Wilk-Simon DeVries, SM, d. Charlie Xu-Jack Wooten, 8-3; Michael Doherty-Lucas Peterson, SM, d. Morgan Purviance-Levi Meltaberger, 8-1; Jackson Rasmussen-Landus Ho, SM, d. Brody Derra-Pedro Gavriel, 8-0.

Girls Tennis

ST. MARY’S 8, HENLEY 0: St. Mary’s swept action at Fichtner-Mainwaring Park, with the Crusaders top singles players getting a pair of straight-set wins to set the tone.

St. Mary’s No. 1 singles player Hannah Poisson posted a 6-3, 6-3 win over Sophia Graetsch, while Pratheeka Weerakoon was victorious at No. 2 singles, 6-1, 6-1.

SINGLES: Hannah Poisson, SM, d. Sophia Graetsch, 6-3, 6-3; Pratheeka Weerakoon, SM, d. Grace Bernardino, 6-1, 6-1; Annabelle Mayerle, SM, d. Meredith Brown, 8-5; Madeline Ward, SM, d. Katherine Grayson, 8-2.

DOUBLES: Sydney Holderman-Sunga Kim, SM, d. Lauren Wilkinson-Sydney Cox, 8-0; Lexi Mills-Nicola Chmelir, SM, d. Katherine Grayson-Meredith Brown, 8-2; Essie Lee-Emily Hauser, SM, win by forfeit; Lilliana Castillo-Lilliana Cano, SM, d. Trina Ayala-Lauren Cox, 8-0.